Rozměry: 30x20x20 cm
Objem: 12 litrů

"Akadama" je mým v pořadí třetím miniakváriem. Založila jsem ho 5.12.2004 a potom jsem na základě toho napsala návod. V tomto akváriu jsem jako substrát použila speciální pálený jíl, který znají spíš pěstitelé bonsají. Má v mnoha ohledech naprosto odlišné vlastnosti od štěrku; proto je také tohle akvárium trochu zvláštní a vyžaduje jiný přístup, než moje ostatní miniakvária. Popravdě řečeno, není to v žádném případě výstavní nádrž, kterou bych se chtěla chlubit - jak uvidíte dále, lepí se mi s "Akadamou" smůla na paty. Stačí zanedbat pravidelnou údržbu a z akvária se stane nekontrolovatelná džungle :-(
Podrobné informace o materiálu akadama najdete ve výše zmiňovaném návodě, stejně jako bližší údaje o prvních dvou týdnech života miniakvária "Akadama".

5.12.2004 Zakládám akvárium - podrobnosti najdete na této stránce. Veškeré technické vybavení představuje jen 9 W lampa, filtraci ani topení nepoužívám. Nasazuji rostliny: Echinodorus quadricostatus, Micranthemum umbrosum, Limnophila aromatica, Hydrocotyle dissecta, Rotala sp. Nanjenshan (prodávaná jako Mayaca sellowiana). O dva dny později přidávám ještě kousek játrovky Monosolenium tenerum.
Vstupní parametry vody: alkalita 5 °dKH, pH 7,2 a železo neměřitelné. Po dvou dnech je pH 6,7 a alkalita neměřitelná. Hnojím PMDD obrovské dávky, takže se hodnota Fe pohybuje někdy až moc vysoko (1-1,5 mg/l a více).
12.12.2004 Pouštím do akvária 20 krevetek Neocaridina denticulata - odrostlá mláďata ve velikosti asi 1 cm. V miniakváriu, kde vyrůstají, je už nesnesitelná hustota krevetek a ty potom rostou pomaleji, mimo jiné proto, že tam není po řasách ani stopy. V "Akadamě" se snažím hodně hnojit a počítám s tím, že se tady nějaká ta řasa brzo objeví.
19.12.2004 Dva týdny po založení je všechno v pořádku, rostliny rostou, krevetky čekají na řasu. Měním často vodu, takže se hodnoty stabilizují na pH 6,7 a alkalitě 3 °dKH - tyto hodnoty pak vydrží ještě dlouhé týdny, kdy už měním vodu normálně, tj. 20% každý týden.
1.2.2005 Kupuju do "Akadamy" rostlinu Nesaea pedicellata. Nikdy jsem o ní neslyšela, je to pět načervenalých stonků a pár řídkých oválných listů... hmm, uvidíme. Později se dívám na internetu a vypadá to, že je to moc pěkná rostlinka. Roste dobře, ale pomalu – to proto, že teď tvoří listová patra asi 4x hustěji než předtím, takže nenabírá tolik na výšce, ale zahušťuje se.
12.2.2005 V Grazu kupuju Hemianthus callitrichoides, dva košíčky po 5 euro... nádherná malá rostlinka, dávám jí do popředí akadamového akvária. Část připevním gumičkou na kameny, protože by prý rostlinka měla být schopná takhle růst, a část zasadím dost pracně do dna. Akadama rozhodně není ideální substrát na sázení tak droboučkých rostlin.
Stěhuju sem i rybky, 2 páry Epiplatys annulatus, které zatím obývaly jiné miniakvárium. Chci je konečně už rozmnožit, doufám, že měkčí voda pomůže, a také je tu méně krevetek, které nejspíš likvidují jikry.
Jak je vidět na fotografii, Monosolenium tenerum a hlavně echinodory v zadním rohu se už začínají rozpínat, ale zatím je to v únosných mezích. Tmavě červená rostlina v pozadí je Limnophila aromatica, před kořenem je skupinka Nesaea pedicellata. Stonkové rostliny musím pravidelně zastřihovat, jinak by vesele rostly nad hladinu (akvárium je odkryté) a stínily ostatním. Na hladině plave pár stonků Rotala wallichii z jiného akvária, které jsem nabídla krevetkám k sežrání (řasy se zatím pořád neobjevují). Později se mi tohle kupení zbytků na hladině vymstilo, protože se mi pak už nikdy nechtělo opatrně chumáč rostlin třídit, aby tam nezůstala krevetka nebo abych nevyhodila něco zajímavého... zadní horní roh se stal rájem krevetek, ale na pohled to nic pěkného nebylo.
19.2.2005 Měřím některé parametry vody: dusičnany 30 mg/l (vodovodní voda 20 mg/l), fosforečnany <0,5 mg/l. pH je 6,8; zkusím přidávat CO2 z kvasnic, takže pH klesne na hodnotu 6,4. Alkalita je pořád cca 2 °dKH, Fe vysoké (1 - 1,2 mg/l).
25.2.2005 Objeví se první problém, Hemianthus callitrichoides začíná žloutnout – starší listy. Doteď vypadalo vše OK, objevovaly se nové listy a starší se držely pěkně, a teď najednou znatelný zlom. Zvláštní, že za poslední týden nápadně povyrostly echinodory (jako by to ještě šlo, už předtím to byly výstavní kousky) a po delší době i Micranthemum umbrosum! Taktéž Limnophila aromatica, ale tam už jsem si na to zvykla :-)
Zkusím přidat fosfor, to by mohlo pomoct - dávám 6 ml Makronu. Koncentrace vyskočí z <0,5 na cca 2 mg/l. Hned další den jsou na Hemianthus callitrichoides vidět všude nové zelené výhonky... že by fosfor zabral?
19.3.2005 Snažím se zachránit Hemianthus callitrichoides za každou cenu a tady začínají všechny problémy. Zdvojnásobuju osvětlení, tj. teď už svítím 18 W / 12 l. Zároveň ale ty kousky rostlinky, které se uvolní ze dna, už nevracím a nechám je plavat na hladině (tady nakonec vydrží ještě půl roku, zatímco boj o jejich udržení dávno vzdám). Poslední týden taky hodně hnojím. Měřím parametry: pH 6,5 (přidávám CO2 jen přes den), alkalita 5 °dKH, dusičnany 35 mg/l, fosfor opět <0,5 mg/l a železo >>1,5 mg/l !!! Na sklech se objevují hnědé řasy - už dřív v jiném akváriu jsem si všimla, že jejich výskyt nemusí signalizovat nedostatek světla (tady o tom nemůže být ani řeč), ale naopak přebytek železa.
30.3.2005 Týden jsem byla pryč a akvárium vypadá už jako džungle, objevily se dlouhé zelené řasy (ale ne žabí vlas) a taky šedivé stromečkovité řasy.
Z Prahy si přivezu nové krevetky, Neocaridina sp. Cherry. Je to pět samic, jedna vypadala jako samec, ale bohužel není. Jsou všechny pěkné velké, krásně zbarvené a plné vajíček, tak jim musím ty samce sehnat. Dávám je do "Akadamy", odkud odlovuju zbytky původních krevetek - většinu jsem mezitím prodala. Jedna samice Cherry nosí vajíčka, pustí je brzo po zabydlení se u mě, ale v akváriu pořád něco plesniví, takže žádné malé nevidím a už nad nimi zlomím hůl. Jsou tam chomáčky plísně na rostlinách plus plesnivé jikry Epiplatys annulatus - vytrvale se třou, ale nic z toho není :-(
10.4.2005 Neodolám a v Biotopu kupuju překrásnou Blyxa japonica a taky Ludwigia arcuata, můj oblíbený druh. Najdu v akváriu ještě trochu místa, kam je zasadit, i když je to teď opravdová džungle. Musela jsem vyměnit jednu trubici a sehnala jsem jen 830 - svítí dost do červena, ale díky tomu vynikne hlavně narůžověle zbarvená Nesaea pedicellata, ze které se vyklubal pořádný plevel. Dala jsem pryč část Monosolenium tenerum, už ho bylo moc, a také jsem vytrhala několik rostlinek Echinodorus quadricostatus, které se začaly objevovat po celém akváriu. Na starších listech echinodorů jsou řasy, což mi nevadí, krevetky v tomhle akváriu evidentně prospívají a když dám občas nějaký utržený list do dalšího akvária, je tam o řasy velká bitka.
Nestíhám už krotit shluky rostlin pod hladinou, nechávám tam pořád plavat utržené kousky rostlin, Echinodorus quadricostatus má listy dlouhé snad 20 cm a zabírá velkou část hladiny. Zatím se ale spokojím s tím, že udělám v přední části trochu místa pro Blyxu. Ještě ve zbytcích přežívají Hemianthus callitrichoides a Hydrocotyle dissecta - tahle rostlina mě od začátku nijak netěšila a rostla hodně pomalu, navíc nedržela v substrátu. Nicméně nakonec vydržela 9 měsíců, ale teď v dubnu je to naposledy, kdy je ještě v akváriu vidět.
Přestávám přidávat PMDD, už jsem s tím měla skončit dávno - akadama je už nasycená a ve vodě je koncentrace Fe strašně vysoká.
15.4.2005 Přibydou mi dva samci Neocaridina sp. Cherry. O dva dny později zahlédnu jednu 4 mm červenou krevetku! Mám radost, znamená to, že z první snůšky přece jen něco přežilo - celé dva týdny jsem o tom neměla ani tušení. Dobře se ty malé krevetky schovávaly - teď jich občas zahlédnu hned několik najednou a pak zase pár dní vůbec nic.
1.5.2005 Malé Cherry už měří asi 1 cm, rostou opravdu rychle. Zato mě vůbec netěší, že se původní samičky nechtějí pářit se samci, které jsem jim sehnala - jsou viditelně zaplněné vajíčky, ale nic se neděje :-( Těžko říct proč, obě pohlaví pocházejí z jiného zdroje - ale ochotně se kříží s "obyčejnými" příbuznými (nedoporučuju zkoušet, pokud se vůbec malých krevetek dočkáte, červené nebudou), jen mezi sebou se jim nechce.
Konečně se zadařilo u halančíků a postupně objevím 7 malých Epiplatys annulatus. Daří se jim výborně a rychle rostou, za pár týdnů potom získají typické vybarvení a už jde poznat pohlaví. Dospělci je ignorují.
16.5.2005 Měřím zase parametry vody: pH 6,8 (z burčáku už jde jen málo bublinek), alkalita 4 °dKH, železo asi 1 mg/l, fosfor neměřitelný, dusičnany jen 10 mg/l! Trochu zanedbávám výměnu vody, a protože je akvárium bez krytu, hodně se z něj odpařuje, takže každý týden musím asi 1,5 litru vody dolít.
Nebaví mě pořád protrhávat rostliny, Echinodorus quadricostatus se rozlézá po celém akváriu a nejhorší jsou stonkové rostliny, navzájem se utlačují a stíní si. Když nezasáhnu, je na hladině silná vrstva různě propletených stonků. Některé druhy naopak pokračují plynule v růstu směrem nahoru i nad vodou a vypadá to moc hezky, ale v tak malém prostoru se bujný růst prostě nedá krotit. Postupně skoro zmizela Limnophila aromatica, které se původně velmi dařilo, ale v zápase o světlo a prostor jí porazila Nesaea pedicellata. Micranthemum umbrosum střídavě roste a neroste - jakmile se trochu oteplí, tak začnou spodní listy žloutnout. Monosolenium tenerum se vytrvale roztahuje po dně a musím ho krotit, aby zbylo trochu místa i na těch pár kousků Blyxa japonica, které se zoufale snaží udržet v akadamě.
3.7.2005 Nástup léta žádnou změnu k lepšímu nepřinesl, často jsem pryč a akvárium vypadá čím dál tím víc jako zanedbaná džungle. Jen se posílilo moje rozhodnutí zbavit se stonkových rostlin, protože mě nebaví každý týden si máčet ruce v akváriu a při výšce jen 20 cm jsou prostě stonkové rostliny nešťastnou volbou. Tím spíš, že v akadamě roste všechno giganticky. Každá rostlina se snaží se pevně ukotvit do výživného dna, takže zmatek v akváriu umocňují svazky kořenů, které vysílají stonkové rostliny i z uzlin pod hladinou. Vlastně mám ráda džunglovitá akvária a rybám i krevetám se tam líbí, ale všeho moc škodí - do spodní části se pak nedostává žádné světlo.
Teplota dosahuje občas okolo 30°C, což se nelíbí některým rostlinám a taky krevetkám - z původních 7 dospělců a asi 20 mláďat jich přežije několikadenní vedra jen malá troška (vesměs mladší generace).

Květem mě potěšila Ludwigia brevipes (vlastně až doposud jsem věřila nápisu na štítku, který hlásal Ludwigia arcuata, i když rostlinka vypadala trochu jinak, než moje "stará" L. arcuata; květ ji ale prozradil). Na fotografii pod ní je zachycené Micranthemum umbrosum. Tahle rostlina při tak vysokých teplotách hodně trpěla, ale prodrala se až k hladině a tam se taky pokoušela kvést. Napravo je Nesaea pedicellata.


9.8.2005 Řasy trochu ustupují, protože už konečně dávám pozor, abych nepřidávala žádné hnojivo - předtím se mi při výměně nebo dolévání vody občas stalo, že jsem automaticky menší dávku hnojiva přidala, tak jako do ostatních miniakvárií. Železo a fosfor jsou teď neměřitelné, pH je 7,1 (už nepřidávám CO2). Taky jsem se vrátila zase k původnímu osvětlení, tj. jen 9 W. Jinak žádná změna, pořád je to nepřehledné a nehezké.
31.8.2005 A je to tady, konečně musím v akváriu udělat pořádek, protože se stěhuju. Bohužel změna nedopadne zrovna podle mých představ - jednak při cestě přijdu o všechny Epiplatys annulatus, včetně už odrostlých mláďat, a pak také o zbytky Cherry krevetek. Najdu nakonec ještě jeden přeživší pár a světe div se, samička nosí vajíčka!
Stěhuju akvárium tak jak je, jen vypustím skoro všechnu vodu. V novém domově potom vodu zase napustím a zjišťuju, že se zvířený kal kupodivu během pár hodin usadí na dně a voda je naprosto čistá. To mě potěší, narozdíl od ostatních dvou miniakvárií tedy nemusím zakládat všechno od začátku. Je to přesně naopak, než jsem si myslela - akadama je sice strašně lehká a i poměrně křehká, ale nemusí se s ní jednat v rukavičkách, jak by se zdálo. Poučena touto zkušeností vytrhám všechny rostliny a upravím dno, které se celé přesunulo k přední stěně. Jednoduše nahrnu akadamu na místo a je mi celkem jedno, že při použití síly se část hrudek rozpadne. Už vím, že prach se stejně hned usadí.
Rostliny pořádně proberu a rozhodnu se použít jich znovu jen minimum. Zavrhuju skoro všechny stonkové kromě Didiplis diandra, Ludwigia brevipes a jednoho kousíčku Nesaea pedicellata, jinak se mi ale vzhled akvária nechce měnit, takže vracím na místo Monosolenium tenerum (z kterého vytvořím dvě ohromné a nevzhledné hromady) i pár kousků Echinodorus quadricostatus. Pěkně do popředí vracím i poničené rostlinky Blyxa japonica, které těch pár dní útrap moc dobře nezvládly.
Měním osvětlení, tři miniakvária jsou teď v řadě vedle sebe a na ně svítí 2 kompaktní zářivky po 11 W. "Akadama" je uprostřed, takže má světla nejvíce. Trochu problém je s teplotou, zářivky jsou dost vysoko a vůbec nehřejí, takže teplota vody klesá často pod 20 °C :-(
8.9.2005 Stěhuju sem dočasně trpasličí čtverzubce Carinotetraodon travancoricus, než jim upravím jejich akvárium. Sluší jim to tady a ráda bych je tu nechala, ale nemá tu po nich kdo vybírat ulity šneků a hlavně bych prázdné ulity z akadamy už nikdy nedostala pryč, z těžkého štěrku to jde přece jen lépe.
Blyxa japonica se trochu vzpamatovává, objevují se nové zelené lístky. Co je horší, objevuje se taky sinice.
20.9.2005 Samička Neocaridina sp. Cherry už nenosí vajíčka - zbavila se jich ve správném termínu, ale smůla, žádné mladé krevetky se neobjevují. Čtverzubce už jsem vrátila do jejich domova, takže tu teď bydlí jen jeden pár krevetek - samička už se znovu zaplňuje vajíčky, tak se snad třeí generace Cherry přece jen dočkám.
Sinice začíná být opravdu nepříjemná, vyhazuju kvůli ní Monosolenium tenerum. Na jiných rostlinách vůbec není, dokonce ani na kořenu, jen trochu na dně a občas na blyxe. Z jiných akvárií sem dávám pár keříků Micranthemum micranthemoides a Heteranthera zosterifolia a několik kousků Sagittaria subulata, aby akvárium nevypadalo tak prázdně.
22.10.2005 Boj se sinicí prohrávám, drží se sice jen v malé části akvária a většinu rostlin nechává být, ale Blyxa japonica si to asi odnese. Já vlastně nijak nebojuju - čekám, jak to dopadne. Pozitivní je, že Cherry ode dneška zase nosí vajíčka.
Ha! To snad není možné, právě jsem to dopsala a koukám, že v akváriu si to vesele vykračuje jedna miniaturní červená krevetka, soustředěně čistí listy echinodorů. Měří asi 7 mm, to je na jeden měsíc stáří docela pěkná velikost. Nejdřív se zaraduju a pak se zhrozím, kolik malých Cherry jsem asi zlikvidovala, když jsem kvůli sinici vyhodila dva obří chumáče Monosolenium tenerum. Sice jsem ho nevyhodila úplně, jen jsem ho přesunula k marisám, kde naprosto neohroženě odolává jejich apetitu, ale kvalita vody je tam taková, že sotva nějaká krevetka mohla přežít. A to jsem "Akadamu" snad stokrát propátrala, poučená předchozím "znovuobjevením" mláďat krevetek. Tentokrát to byla prohlídka snadná, protože rostlin je tu pomálu. Byla jsem si jistá, že tam kromě dvou dospělců opravdu není ani živáček. Zase mě krevety nachytaly :-)
"Akadama" dostává nové obyvatele - skupinku droboučkých a nádherných živorodek Micropoecilia bifurca.
24.11.2005 Rostlinám se moc nechce růst a sinice sice nevyvolává žádnou kalamitu, ale zbavit se jí taky nedokážu - přistupuju k radikálnímu (a nečekanému) řešení. Proč se rostlinám nedaří? Jako by ani neměly živiny. Testuju fosfor - nula! Přidávám tedy bohatou dávku Makronu a během několika málo dní je po problémech, sinice zmizí :-)
18.1.2006 Akvárium pěkně zarůstá a Micropoecilia bifurca se množí. Většina hladiny je pokrytá polštáři Riccia fluitans, které musím pravidelně vyhazovat. Rostliny u dna jsou v hlubokém stínu, ale z několika úlomků se tam znovu objevuje Monosolenium tenerum a vypadá velmi dobře. Má široké a tmavé stélky, úplně jiné než ve vedlejším akváriu. Také se na něm nesráží CaCO3.
10.4.2006 No dobrá, asi je už načase provést nějakou tu údržbu. Nechce se mi krotit rostliny, ale ryby už nemají kde plavat a do akvária v podstatě není vidět... Ještě poslední foto džungle a jdu rostliny pořádně protrhat. V "Akadamě" krmím prakticky jen naupliemi artémie a tahle potrava prospívá nejen rybám - na sklech i na rostlinách je početná kolonie zelených nezmarů. Nevadí mi, objevují se i v dalších akváriích a nijak neškodí.
10.1.2009 Po dlouhatánské době přidávám aktuální fotku. Teď v akadamě roste prakticky jen Monosolenium tenerum, Ceratohpyllum demersum (to je můj rostlinný favorit a mám ho snad v každém akváriu) a několik malých polštářků Riccia fluitans. Z ryb tady momentálně bydlí pětice trpasličích teter Axelrodia riesei. Myslím, že jen dočasně.

© 2005-2009 Markéta Rejlková