Akvaristika tak nějak patřila do mého života od dětství, doma jsme měli akvarijní stěnu (nebo spíš tři stěny, jak si tak vzpomínám) a africké cichlidy. Po několikaleté pauze se akvárium objevilo znova, v podobě skleněné koule s třemi rybkami a jedním echinodorem... jako dárek k narozeninám pro mě a moje dvě sestry. Holky moc nezaujalo, zato já jsem si po pár měsících šla koupit první vlastní akvárium. Mělo 38 litrů a slouží mi dodnes - letos přesně 20 let...

Momentálně mám doma asi 15 akvárií, počítám-li jen ta zařízená (se substrátem a dekorací). Teď - květen až červenec 2009 - se to zrovna dost mění, přidávám a ubírám, takže aktuální výčet tady nenajdete. Nějvětší akvárium má 180 l, přes několik cca 70 l, 50 l, 40 l... se dostávám až k miniakváriím - kvůli kterým na moje stránky chodí spouusta akvaristů. Pro ně mám následující vzkaz:

Nepořizujte si MINIAKVÁRIUM,

pokud nejste ochotní přistoupit na pravidla hry.

Pravidla jsou velmi jednoduchá - pokud si pořizujete malé akvárium, vždycky se rozhodněte pro maximální velikost, jako si můžete dovolit (jediným platným kritériem je zde prostor - jestli Vám jedině Vaše peněženka nedovolí místo desetilitrovky aspoň dvacítku, zvažte jiného koníčka, nebo prostě počkejte, až si našetříte - nikdy toho nebudete litovat).
Druhým pravidlem je, že do miniakvárií patří miniryby nebo malé krevetky. Pokud chcete chovat neonky, gupky, endlerky... tak zapomeňte na tak moderní slovo "miniakvárium" a poříďte si pořádnou nádrž.
Všem zájemcům o miniakvárium důrazně doporučuju, aby se řídili vlastním rozumem a svědomím a nekopírovali bezhlavě výtvory jiných "akvaristů", kteří se chlubí tím, že jim v desetilitrovém akváriu prospívají gupky. Zkuste si položit otázku, proč si akvárium pořizujete... jestli proto, abyste v desetilitrové nádržce MĚLI gupky, tak není argument, který by Vás od toho odradil. Můžu Vás ale ujistit, že akvaristika toho nabízí daleko více, než MÍT ryby - pokud jim poskytnete to správné prostředí, rázem to pochopíte ;-).
Než si miniakvárium pořídíte, přečtěte si prosím 9. číslo časopisu Akvárium: http://klub.akva.sk/akvarium.php - najdete tam vše od techniky pro miniakvária, rady týkající se pěče a samozřejmě výběru vhodných rostlin a ryb, popřípadě krevetek. Minirybkám je pak věnované hlavně 15. číslo, články o různých druzích trpasličích rybek ale najdete i v ostatních číslech.


Ale zpátky k mým akváriím. Na stránkách mám už přibližně pětileté záznamy o mých miniakváriích, jejichž osádka se v čase měnila. Třeba moje zkušenosti budou někomu užitečné:

Datum založení: 17.7.2004 / 1.9.2005
Rozměry: 30 x 20 x 20 cm
Objem: 12 litrů
Osvětlení: 8 W kompaktní zářivka Philips
               (společná dvěma akváriím)
Filtrace, vytápění: žádné
Voda: 23-25°C (v zimě 20); pH 7,2; 7 °dKH
Substrát: 4mm říční štěrk + JBL Florapol
Dekorace: jeden větší kus křemene
Rostliny: Lemna minor
                Lilaeopsis novae-zelandiae
                Najas guadeloupensis

Ryby: Heterandria formosa (10x ??)
Bezobratlí: Planorbis sp. (okružáci)Datum založení: 20.7.2004 / 1.9.2005
Rozměry: 30 x 20 x 20 cm
Objem: 12 litrů
Osvětlení: 8 W kompaktní zářivka Philips
               (společná dvěma akváriím)
Filtrace, vytápění: žádné
Voda: 23-25°C; pH 7,3; 6 °dKH
Substrát: 3mm světlý štěrk + JBL Florapol
Dekorace: dva středně velké kameny
Rostliny: Limnobium laevigatum
                 Riccia fluitans
                 Echinodorus tenellus
                 Micranthemum micranthemoides
                 Cladophora aegagropila
                 Monosolenium tenerum

Ryby: Carinotetraodon travanoricus (3x)
Bezobratlí: Neocaridina denticulata (20x ?)
Datum založení: 5.12.2004 / 1.9.2005
Rozměry: 30 x 20 x 20 cm
Objem: 12 litrů
Osvětlení: 8 W kompaktní zářivka Philips
               (společná dvěma akváriím)
Filtrace, vytápění: 25 W topítko
Voda: 26°C; pH 7,0; 6 °dKH
Substrát: akadama + JBL Florapol
Dekorace: kořen z přírody
Rostliny: Ceratophyllum demersum
                 Lemna minor
                 Riccia fluitans
                 Monosolenium tenerum

Ryby: Micropoecilia picta (3x)
Bezobratlí: Neocaridina denticulata (4x)I na malé ploše je možné vytvořit zelenou oázu a doporučuju to každému, kdo nemá prostor na velké akvárium, nebo chce pro změnu akvárium "trochu jinak". Základním pravidlem je vybírat drobnolisté druhy rostlin, prostor se tak opticky zvětší. Stejné pravidlo platí i pro ryby: druhy jen o něco větší než trpasličí vypadají v miniakváriu stísněně, nemluvě o tom, že se tak i cítí. Naopak trapasličí druhy ryb se jen v malém akváriu cítí dobře - v nepřiměřeně velké nádrži by byly plaché.
Všechna moje akvária fungují bez filtrace, takže ani tato tři nejsou výjimkou. Vzhledem k trpasličí velikosti jejich obyvatel je nárůst dusičnanů pomalý; nicméně jsou to právě druhy náročnější na čistotu vody. Snažím se proto měnit 20-40 % objemu každý týden. Při této příležitosti jsem jednu dobu přidávala (nepravidelně) do miniakvárií Bioflor nebo PMDD. Rostliny, které pěstuji teď, jsou velmi nenáročné a vzhledem k tomu, že nikdy neodkaluji, živiny do vody prakticky přidávat už nemusím.
První z akvárií prodělalo asi po měsíci celkovou přestavbu, musela jsem vyměnit štěrk, který byl původně sice pěkný černý, leč příliš hrubý pro pancéřníčky (Corydoras pygmaeus, původní obyvatel "Amazonu"). Hned nato následovala sinicová kalamita, která odezněla po cca 2 týdnech. Podobný problém se objevil u akadamového akvária, opět po přestavbě po stěhování, kdy jsem musela přikročit prakticky ke znovuzaložení všech akvárií (jen do substrátu jsem nevrtala, ale rostliny jsem musela znovu zasadit). Kromě těchto krátkých epizod fungují akvária bez jakýchkoliv zádrhelů.
Nevěřte tvrzení, že malá akvária vydrží v "stabilním" stavu jen několik měsíců a pak zkolabují pod náporem řas, rybích nemocí a nevím čeho ještě. Není to pravda - základem je NEPŘEHNAT TO s počtem a velikostí živočichů a nezanedbávat pravidelnou péči, která je pochopitelně o dost snadnější než u velkých akvárií. Údržba je naprosto nenáročná, vyměnit 2-3 litry vody opravdu nezabere moc času, čistění skel zvládají neritiny. Jediným žroutem času (v řádu minut) jsou rostliny - jejich zastřihování a přesazování je nutné dost často. No, a pak je tu vlastně další, mnohem větší žrout času: na akvária je nutné se DÍVAT. Přivádí Vás to k horečnatému přemýšlení, kde najít ještě kousek volného místa... Protože jakmile si založíte svoje první miniakvárium, budete chtít další. Vím o čem mluvím... všimli jste si, jak dlouho jsem se já spokojila s jediným? :-)

Dvě miniakvária vedle sebe vypadala dobře, tři vypadají ještě lépe :-)
Celková 90 cm délka svádí k použití lineární zářivky, ale mám radši
bodové světlo a navíc ráda nechávám rostliny vyrůstat nad hladinu,
takže jsem nechtěla akvária zakrývat.
Teď svítím dvěma 8 W kompaktními zářivkami, které vodu ohřívají jen
nepatrně - to je jinak velký problém při osvětlování miniakvárií.
Na pohled to vypadá, že je v akváriích málo světla, ale rostlinám se daří,
a to je hlavní.

Datum založení: 4.11.2005
Rozměry: 68 x 30 x 36 cm
Objem: 73 litrů
Osvětlení: 2 x 18 W T8 (827 + 840)
Filtrace, vytápění: 50 W topítko
Voda: 23-25°C; pH 6,7; 4 °dKH
Substrát: akadama + Staré dno + říční štěrk + JBL Florapol
Dekorace: velký kořen, malé kořínky vykopané na zahradě, dubové listí
Rostliny: Lemna minor
                 Riccia fluitans
                 Cabomba aquatica
                 Cryptocoryne moehlmannii
                 Cryptocoryne affinis
                 Cryptocoryne wendtii
                 Microsorium pteropus
                 Aponogeton stachyosporus
                 Nuphar japonicum
                 Rotala rotundifolia
                 Bolbitis heudelotii
                 Egeria najas
                 Cladophora aegagropila
                 Potamogeton geayi

Ryby: Nannostomus eques (11x)
            Micropoecilia cf. bifurca (15x ?)
            Xiphophorus maculatus (6x)
            Axelrodia riesei (3x)
Bezobratlí: Neocaridina denticulata "Cherry" (40x ?)
                     Caridina multidentata (japonica) (6x)
                     Neritina natalensis (3x)
                     a nejrůznější jiní plži

Ostatní akvária jsou novější a doufám, že se na ně také někdy dostane řada. Jsou to další tři miniakvária (17-20 l) a potom samé větší nádrže, protože je nad slunce jasnější, že s pidinádržkami se akvaristika pořádně dělat nedá ;-). Nicméně pro minirybky jsou miniakvária vhodná, ale místem na nich stejně nešětřme!


© 2004-2009 Markéta Rejlková