Podzimní výstavu pořádá tradičně spolek Akvárium zal. 1899 v okouzlujícím prostředí skleníků Botanické zahrady UK v Praze Na Slupi. Většinou vévodí výstavě gupky a další šlechtěné živorodky - letos (8.-16. 10. 2005) tomu nebylo jinak, i když bylo soutěžních kolekcí méně, takže zbylo víc místa na "doprovodné" skupiny. K vidění tak bylo přes sedmdesát druhů halančíků, asi dvě desítky druhů divokých živorodek a mnoho dalších ryb. Zastoupeny byly jak notoricky známé druhy, tak i "bonbónky" pro fajnšmekry.

Fantastická byla hlavně obsáhlá přehlídka halančíků. Slyšela jsem návštěvníky, jak na sebe volají klasické "Pojď sem, tahle je pěkná" a odpovídají "Tu už jsem viděl, tahle je ještě hezčí" :-) Podobné reakce vyvolávaly i kolekce pavích oček. Nádrže byly všechny alespoň trochu osázené rostlinami a rybky vypadaly celkem spokojeně.

Akvária nejsou osvětlována uměle, ale jen denním světlem - v nádržích, kam dopadají přímo sluneční paprsky, rybky celé září a vypadají prostě nádherně. To je velké pozitivum této výstavy. Bohužel, letos jsem se tam šla podívat až osmý den od otevření a na některých akváriích byl efekt denního světla už dost znát (zelená voda, zarostlá skla). Pro fotografování to nebyly ideální podmínky, naštěstí jako divák jsem dokázala zelené sklo docela dobře ignorovat a kochala jsem se odlesky šupin, které v běžných akvarijních podmínkách nemáme šanci vidět. Většina akvárií nebyla sluncem poznamenána, takže jsem mačkala spoušť o sto šest - na fotografiích mám zachycenou ale jen část vystavovaných druhů. Bohužel nestačila kapacita paměťových karet - jako ostatně pokaždé, když mám šanci shlédnout něco zajímavého.

Jaký je tedy závěrečný ortel? Pokud se specializujete na úzkou skupinu ryb a nejsou to zrovna živorodky nebo halančíci, asi by vám na výstavě něco chybělo. Pokud vás ale prostě baví akvaristika a rádi se podíváte na zajímavé a neznámé rybky, které v obchodech určitě nenajdete, tak doporučuju příští rok na výstavu zajít. A nebojte se vzít s sebou ratolesti, nudit se určitě nebudou. Na výstavě bývá také možné koupit některé druhy ryb, rostliny, techniku a literaturu.

Fotografie na této stránce zachycují část všeobecné expozice - specializovaným skupinám jsou věnovány zvláštní stránky, viz odkazy na konci.Mistrovství ČR Guppy + Xipho-Molly
=>


Halančíci
=>


Divoké živorodky
=>

© 2005 Markéta Rejlková