Rozměry: 30x20x20 cm
Objem: 12 litrů

"Amazon" jsem ze svých miniakvárií založila jako první a je z nich vzhledově nejstabilnější a na údržbu nejméně náročné. Je to proto, že je v něm jen omezený počet rostlinných druhů, kterým se výborně daří a není třeba do akvária často zasahovat. Ale vůbec si nemyslím, že by menší počet druhů znamenal nějaké vizuální ochuzení - naopak, "Amazon" vypadá už několik dlouhých měsíců docela pěkně (tedy pokud se Vám líbí "džungloidní" akvária - mně ano).
Název "Amazon" odráží momentální stav - od počátku nebylo akvárium vůbec koncipované jako amazonský biotop, ale souhrou náhod se stalo, že tam teď spolu žijí rostliny a ryby z této oblasti. Nicméně uvidíte, že tomu tak nebylo pořád.

17.7.2004 Tak nějak najednou a bez dlouhého přemýšlení se rozhoduju pořídit si miniakvárium - během jednoho dne kupuji vše potřebné a pouštím se do díla. Techniku nepotřebuju žádnou, na akvárium budu svítit obyčejnou stolní lampou. Jako substrát jsem použila jemnější čedičovou drť, která se ale neosvědčila (viz dále). Do akvária sázím čerstvě nakoupené rostliny, z nichž některé jsou v dost bídném stavu. V obchodě jsem si vybrala Micranthemum micranthemoides, Eleocharis parvulus, Glossostigma elatinoides a plovoucí Limnobium laevigatum. O den později přidávám ještě Ludwigia arcuata.
Ryby jsem koupila zároveň s rostlinami a hned první den jsem do akvária pustila šestičlenné hejnko Boraras urophthalmoides. Není to zrovna standardní postup a méně zkušeným akvaristům bych to moc nedoporučovala - já jsem ryby bedlivě sledovala, jestli jsou v pořádku, a pro případ nějakých problémů jsem měla po ruce zaběhnutou nádrž (nechtěla jsem tam razborky dávat z toho důvodu, že se velmi špatně chytají a přesun by znamenal minimálně hodinové štvaní po nádrži, tj. pořádný stres pro ryby i pro mě). O několik dní později jsem k razborkám přidala i hejnko Corydoras pygmaeus - část rybek už jsem předtím několik týdnů chovala, část jsem koupila nově.
Už pár hodin po napuštění vypadá "Amazon" moc pěkně a ve mně začíná neodvratně klíčit myšlenka na další miniakvárium...
20.7.2004 Kupuju kompaktní zářivku GE 20W – k tomu mě dohnal fakt, že pod obyčejnou 75W žárovkou se akvárium šíleně přehřívalo, rybky byly jen u dna, kde to bylo snesitelnější. Je parné léto, takže i bez osvětlení se teploty blíží ke 30 °C. V akváriu vypadá všechno OK, rybkám je hned ve studenější vodě líp. Eleocharis parvulus vyhání nové listy a zdá se, že i Glossostigma elatinoides je v pořádku – sice jsem jí koupila už hodně poničenou, takže poškozená část žloutne a odumírá, ale většina výhonků je pěkně zelená.
24.7.2004 "Amazon" už funguje týden – provádím údržbu. Na skle se objevují trochu řasy, zatím jen neškodné povlaky, tak je snadno setřu. Seberu i dva mikrochumáčky vláknité řasy, které mi trochu nahánějí hrůzu, a vyměním 3 l vody za čerstvou. Limnobium laevigatum se rozmnožuje jako divé. Jinak se rostlinkám docela daří, hlavně Eleocharis parvulus. Měřím pH = 7,2 a alkalitu = 7 °dKH.
Chystám se odjet na 3 týdny pryč a trochu se toho obávám - přece jen tak malé rybky nevydrží úplně o hladu, takže do akvária dávám kostku JBL Holiday. Ta je ale pro daleko větší počet ryb - nevím, jak si poradit, pro jistotu dávám do "Amazonu" ještě 7 malých ampulárií, aby přebytky potravy zlikvidovaly. Nevím, jestli je to dobrý nápad...
16.8.2004 Najdu všechny ryby v pořádku, z tablety JBL rozpustila sotva 1/3 a zároveň pokleslo pH na 7,0 a alkalita na 5 °dKH - čekala jsem přesný opak! Ludwigia arcuata vypadá dobře, Glossostigma elatinoides se skoro ztratila, jen asi 3-4 stonky přežívají. Ampulárie se na rostlinkách podepsaly, Micranthemum micranthemoides má zelené jen konečky stonků, ostatní lístky jsou sežrané. Eleocharis parvulus vypadá dobře, ale roste pomalu. Limnobium laevigatum se zase pěkně rozmnožilo.
21.8.2004 V Biotopu jsem narazila na kapitální úlovek, resp. hned dva - Neritina natalensis a Monosolenium tenerum. Dva šneky dávám do "Amazonu" a také kousek monosolenia, přivázaný na kámen (více o této játrovce se dočtete na stránce věnované miniakváriu "Krevetník").
28.8.2004 Čeká mě stěhování akvária, ale naštěstí jen v rámci jedné budovy. Rozhodnu se ale při této příležitosti akvárium celé předělat - čedičová drť se mi totiž vůbec nelíbí. I když má zrnitost do 5 mm, stejně v ní rostliny hůře drží a hlavně, není vhodná pro pancéřníčky. Potrava jim zapadá do štěrbin, odkud nejde vylovit, a při probírání dna se bojím, aby si nepoškodili fousky - přece jen má čedič dost hrubý povrch.
Do "Amazonu" dávám tedy na dno jemnější říční štěrk (a pod něj JBL Florapol), přidávám nádhernou Rotala wallichii a také Lilaeopsis novae-zelandiae. Jinak se snažím akvárium zařídit úplně stejně, jak vypadalo předtím, protože se mi moc líbilo (uznávám, že na první fotografii to žádná sláva není, ale to je po předělání a nastupuje sinice). Notně protrhávám Eleocharis parvulus, starší listy hodně zežloutly, buď přechodem pod vodu, nebo následkem vysokých teplot.
5.9.2004 V "Amazonu" po předělání bují sinice, je to děsný pohled. Likviduju pár stonků Ludwigia arcuata a hladinu pokrývám hustě rostlinami z jiného akvária: Salvinia auriculata a Heteranthera zosterifolia. Navíc přikryju akvárium seshora novinami, takže je utopené v šeru. Stěhuju tam taky neritiny z jiného akvária, aby pomohly.
11.9.2004 Sinice zdá se rychle ustupuje, navíc rybám se to šero evidentně zamlouvá! Zasazuji 4 kousky Echinodorus quadricostatus (a to je vlastně poslední chybějící kamínek v mozaice - teď jsou tam už všechny rostlinné druhy, které budou určovat vzhled akvária minimálně dalších 12 měsíců).
15.9.2004 Sinice téměř zmizela, zůstává víceméně jen na sklech nad hladinou. Dávám pryč noviny, ještě stíní rostliny na hladině. Echinodorus quadricostatus už se rozmnožuje - zaznamenávám to s radostí, až o pár měsíců později ji nahradí zděšení, kam až se to zase ten echinodor doplazil.
30.9.2004 Neodolala jsem a koupila Micranthemum umbrosum, část ho dávám i do "Amazonu". Odebírám naopak většinu plovoucích rostlin, řasy teď nehrozí žádnou invazí. Skla jsou od neritin pěkně vyčištěné a jinde řasy nejsou. Monosolenium tenerum roznosily ryby do všech koutů, tady se mu tedy vůbec nedaří.
4.11.2004 Objevuje se další šlahoun Echinodorus quadricostatus. Z původního počtu 4 rostlin jich teď mám skoro 11! Taky Heteranthera zosterifolia roste jako zběsilá.
17.12.2004 Jedu pryč na 3 týdny, ale tentokrát se toho tak neobávám. Opět použiju JBL Holiday (ale teď už bez ampulárií), opět se tableta celá nerozpustí a poklesne aklalita. A co je nejdůležitější, opět najdu všechny ryby v pořádku.
18.2.2005 "Amazon" vypadá jako džungle, musím hodně protrhat Heteranthera zosterifolia, aby tolik nestínila - vyplňuje skoro úplně horní polovinu akvária. Měřím parametry vody: železo 0,5 mg/l nebo méně, fosfor <0,5 mg/l, dusičnany 10 mg/l (vodovodní voda 30 mg/l)!
23.2.2005 Echinodorus quadricostatus vypadá příšerně, stalo se to tak najednou – bylo to ukázkově zelené a bezřasové akvárium a najednou jsou echinodory žluté, na sklech řasy... stěhuju neritiny zase zpátky. Fosfor je skoro neměřitelný, tekže už neváhám a přidávám 6 ml Makronu. Zabere to, echnidorory začnou růst rychleji a starší listy už nežloutnou.
20.3.2005 Měřím opět parametry vody a výsledky jsou zajímavé: pH 6,8, alkalita 5 °dKH, železo 0,3 mg/l, fosfor 0,5 mg/l nebo i méně, dusičnany neměřitelné! Neměnila jsem teď vodu každý týden (běžně měním 20% objemu týdenně), takže rostliny stačily spotřebovat i těch 30 mg/l z vodovodní vody! Nedá se nic dělat, musím měnit vodu ne proto, abych se dusičnanů zbavila, ale z úplně opačného důvodu. A to je akvárium poměrně hodně zarybněné (zhruba 2 cm rybí délky na 1 l vody, ale jsou to trpasličí rybičky s malou produkcí odpadu) a hlavně plné okružáků, jejichž trus je na dně nepřehlédnutelný. Za to všechno může největším dílem Lemna minor a Limnobium laevigatum. Kromě obvyklé nepatrné dávky Biofloru přidávám jednou za čas i Makron.
10.4.2005 V "Amazonu" začínají mít výrazně navrch 3 druhy rostlin: Heteranthera zosterifolia, Echinodorus quadricostatus a Lilaeopsis novae-zelandiae. Ostatním se daří méně, tak je přesazuju do jiných akvárií nebo vyhazuju úplně. Amazonské složení podporuje ještě Limnobium laevigatum a samozřejmě všudypřítomná Lemna minor.
16.5.2005 Další měření: pH 7,2 (častěji měním vodu, takže se pH srovnalo s pH vodovodní vody), železo 0,3 mg/l, fosfor 0,5 mg/l, dusičnany stále neměřitelné! Jinak je akvárium vzhledově téměř neměnné, každý týden se snažím měnit vodu a občas protrhám přebujelé rostliny, jinak nemusím vůbec zasahovat. Řasy tady už dávno nehrozí, díky hustému porostu je akvárium spíš v šeru - ale to vůbec nevadí třeba Lilaeopsis novae-zelandiae, které se konečně daří a proplétá se s Echinodorus quadricostatus. Rybí obsádka se od založení akvária vůbec nezměnila - žádný úhyn, žádná nová rybka (6 razborek a 4 pygmejové).
31.8.2005 Mrzí mě to, ale "Amazon" musím předělat! Při stěhování jsem vytrhala všechny rostliny, protože jinak by se mi nepodařilo odlovit ryby. Dno jsem chtěla nechat netknuté a zase ho použít, ale při přenosu se celé promíchalo a bohatá spodní vrstva s Florapolem a hlavně s rozloženým detritem se dostala na povrch, kde nadělala pěknou paseku. Voda po napuštění byla kalná a nevypadalo to na rychlé zlepšení, tak jsem se rozhodla hned akvárium založit odznova, aby ryby nemusely dlouho čekat v provizorních podmínkách. Štěrk jsem proprala a pak jsem "Amazon" založila přesně tak, jak byl předtím. Možná byla škoda promarnit šanci k nějakému experimentu, ale mně se prostě původní verze hodně líbila. Zjednodušila jsem rostlinný porost a dala pryč většinu echinodorů, jen několik vybraných kousků jsem zasadila do levé části akvária - uvidíme, jak dlouho jim bude trvat, než osídlí zbytek dna. Jediná neamazonská rostlina je Rotala wallichii - tedy spíše její zbytek, pár skoro holých stonků, které už přes rok přežívají hned v tom a hned v onom akváriu.
Světlo je teď jiné - předtím se "Amazon" dělil s dalším miniakváriem o jednu 20 W kompaktní zářivku, teď provádím změnu a dělí se už jen o 11 W kompaktní zářivku se závitem E14 - zářivka má speciální povrchovou úpravu, která mě původně nadchne, protože opravdu minimalizuje tepelné záření. Hned po pár dnech se ukáže, že to dělá až zbytečně dokonale a budu muset akvária nějak vytápět. Osvětlení je také o něco dál od hladiny a světlo má trochu jiný odstín - prostě je jiné, ale na první pohled ani nevypadá, že by ho bylo míň.
Při stěhování zaznamenávám nejednu ztrátu a jedna z největších potká právě "Amazon" - po napuštění akvária počkám jeden den a vrátím tam ryby. Trpasličí razborky Boraras urophthalmoides se mi ztratí z očí ve spleti rostlin, ale to je běžné, jsou hodně plaché. Když je ale nevidím ani druhý den, začnu po nich pátrat důkladněji a najdu jednu mrtvou a další umírající. Rozpadá se jí ocasní ploutev, plave velmi namáhavě a vypadá vysíleně. Velmi snadno jí odlovím a zkusím léčit (sůl a FMC, obojí ve velmi vysokých koncentracích) - kupodivu, za pár dní můžu konstatovat, že je z toho venku. Rozpad ocasní ploutve se zastavil těsně před ocasním nástavcem - nejsem si jistá, jestli ještě může ploutev dorůst. Každopádně je to jediná z mých oblíbených razborek, kterou se mi podařilo zachránit - a to u mě žily v plném zdraví skoro 14 měsíců. Dávám jí do jiného akvária do společnosti Boraras maculatus, ale chybí jí společnost a zůstává neskutečně plachá :-( Vím jen, že žije - schovává se v houštině rostlin, ale občas jí na zlomek okamžiku zahlédnu.
8.9.2005 Corydoras pygmaeus stěhování zvládli bez problémů, dokonce se začínají vytírat! Po přestěhování si museli zvyknout na trochu nižší teploty, asi 18-21 °C. Taky jsem je už asi 2 týdny krmila co nejvíce naupliemi artémie, takže na samičkách bylo vidět, že jsou k tření připravené. Lepí jikry po jedné na spodek listů Heteranthera zosterifolia, o něco méně často si vybírají Lilaeopsis, což vypadá obzvlášť legračně. Jen vyjímečně jsem viděla jikry i na echinodorech a na skle byly jen dvě.
Rostliny jako by ani nestrávily dva dny mimo akvárium - nijak jim to přesazení neuškodilo, Lilaeopsis novae-zelandiae, kterou jsem našťouchala do několika jamek, hned vysílá šlahouny do okolí. Zkusmo jsem do tohoto akvária dala i dvě malé kuličky Cladophora aegagropila, které jsem odloupla z pěkně rostoucích kusů v dalším miniakváriu. Něco mi říká, že tady se jí dařit nebude. Pygmejům se ale líbí, rádi na ní odpočívají.
30.9.2005 Přestěhovala jsem sem další 3 páry Corydoras pygmaeus, které mám už delší dobu v jiném akváriu. I ty se začaly vytírat ve stejnou dobu, ale vzhledem k tomu, že jsem v době líhnutí mláďat byla několik dní pryč, nenašly rybičky nic na zub; navíc to v obou případech byla de facto nově založená akvária, takže si nedělám iluze o kvalitě vody. Teď tedy "Amazon" hostí 5 párů pygmejů - a právě dneska jsem zahlídla jedno z mláďat! Tak přece nějaký otužilec přežil, mám radost, mláďátko je roztomilé. Měří asi 6 mm a má na těle několik výrazných puntíků. Moc nejsem doma, takže pochybuju, že najde dost potravy :-(
5.10.2005 Pygmejové se zase vytírají. Heteranthera zosterifolia roste velmi rychle a musím jí často protrhávat, i ostatním rostlinám se daří. Na hladině se rychle množí Limnobium laevigatum, jehož růst se předtím ve starší vodě bez dusičnanů skoro zastavil. Týdně vytvoří hlavní růžice další 2 rostlinky a ty během několika dní dorostou a množí se také.
Protože pokojová teplota klesá často pod 20 °C, dávám do "Amazonu" 25 W topítko.
18.1.2006 Echinodorus quadricostatus se nějak vytrácí, naopak Lilaeopsis novae-zelandiae už vytvořila nízký trávníček po celém akváriu. Pod hladinou je věčně hustá vrstva rostlin, takže u dna je šero. Asi proto se nedaří echinodorům, kromě toho je na nich znát nedostatek N a P. Nepravidelně hnojím Makronem a Bioflorem (nebo PMDD, pokud Bioflor dojde). Nicméně mladé rostlinky Echinodorus quadricostatus se objevily v pravém předním rohu akvária poté, co se šlahouny proplazily podél zadní stěny akvária. Původní rostlinky skoro zmizely, těm nejnovějším se daří, protože rostou na nejsvětlejším místě.
Protrhávám radikálně rostliny a odjíždím na měsíc pryč.
24.2.2006 "Amazon" najdu úplně v pořádku, pygmejové se dokonce přestali schovávat a neutíkají, když se okolo akvária někdo pohybuje. Protrhám znovu rostliny, protože Heteranthera zosterifolia zase vyplňuje snad třetinu akvária. Pygmejové jsou jako proměnění, zásah je nijak nevyplaší a využívají volného prostoru k plavání a k vznášení se. Často jich všech 10 visí v semknuté skupince uprostřed vodního sloupce, lehce se třepotají a jinak nedělají vůbec nic. I předtím jsem je občas viděla volně plavat, ale nesnesli, abych se přiblížila těsně k akváriu. Teď jim to nevadí. Občas je taky zastihnu, jak se všichni společně vyvalují na vrcholu kamene.
8.4.2006 Zase protrhávám radikálně akvárium, poprvé od stěhování vytrhnu stonky Heteranthera zosterifolia ze dna a zasadím jen odstřižené vršky (běžně odstřihávám horní polovinu a zasazuji jí vedle starých stonků, nebo do jiného akvária - spodní polovinu nechávám dál růst). Přitom se mi povede rozhrabat štěrk tak dokonale, že se akvárium ztrácí několik dní v "mlze". Do vody se dostal Florapol - ale po 3 dnech se voda vyčistí a žádná řasová kalamita se nekoná.
Vracím k pygmejům trpasličí razborky - dvě Boraras urophthalmoides - nějakým záhadným způsobem se mi po katastrofálním stěhování povedlo najít ještě další přeživší rybičku! - a dvě Boraras maculatus. Posledně jmenované jsou nebojácné, ale k mému velkému překvapení se ani B. urophthalmoides pořád neschovávají. Asi půl roku jsem neměla šanci je vidět, jak byly vyplašené, ale tady si klidně plavou nad rostlinami. Jako by tady fungovalo nějaké kouzlo - nejdřív se osmělili pygmejové a teď i razborky :-) Byl to tedy dobrý tah, přestěhovat je zpátky do "Amazonu".

© 2005-2006 Markéta Rejlková