Hned na úvod přiznávám, že akvária v bratislavské botanické zahradě nejsou nijak zvlášť pozoruhodná. Ale je jich pět, jsou dost velká a různorodě zařízená. Potenciálně by z nich bylo možné vytvořit zajímavou podívanou, třeba ukázky různých biotopů. Bohužel skutečnost je taková, že akvária nejsou dobře udržovaná. Rostliny v nich sice rostou bujně, ale řasy taky tak. Skla jsou špinavá, některé ryby nemocné. Podle mě dost vážným nedostatkem je absence jakékoliv informační tabule - ani prosté vyjmenování názvů rostlin, natož třeba nějaká fotografie nebo pár zajímavostí. Není tam vůbec nic. Jako by tam ta akvária kdysi postavili a teď tam jen tak přežívají.. jako by tam ani nebyla pro návštěvníky. Na druhou stranu v jednom akváriu je fantastické hejno teter konžských, v dalším celkem prosperují skaláry. Kdyby do akvárií bylo přes skla lépe vidět, bylo by to fajn ;-)
Posuďte sami podle fotografií (podotýkám, že akvária jsou ve skleníku, takže pořídit snímek bez odrazů palmových listů a jiné havěti ve skle je prostě nemožné).

Asi nejzajímavější je akvárium s tetrami konžskými a tetrami ekvádorskými, aspoň co se rybí osádky týká. Bohužel rostliny nejsou v moc dobrém stavu.
Zato skalárové akvárium je zarostlé až k přednímu sklu. Dominují kryptokoryny a Sagittaria, která je skoro ve všech akváriích. Z té houšti občas vykoukne i Synodontis.
Ve třetím akváriu je několik hezkých parmiček a ohavně zařasený jávský mech. Čtvrté akvárium hostí několik teter, které ale vůbec nevypadají zdravě.
Poslední akvárium je úplně bez rostlin a je v něm jedna dospělá perlovka a několik asi dvoucentimetrových mláďat.
Ve velkém jezírku se loni proháněly gupky, dneska je plné perlovek všech velikostí. Na několika dalších místech, ve skleníku i ve venkovních jezírkách jsou červení koi-kapři.
I když jsem akvária dost zkritizovala, botanická zahrada určitě stojí za návštěvu. Pro "vodomily" jsou tu různá jezírka a taky nefalšovaný rybník. A samozřejmě všude lekníny.

© 2005 Markéta Rejlková