Přináším několik fotografií z "akvárií" ve skleníku Fata Morgana v Pražské botanické zahradě v Troji. Jedná se o tropické jezírko o objemu 200 m3 a plavat by v něm mělo 8000 ryb! Ryby ale nejsou v tomto případě to nejdůležitější, obdivuhodné je hlavně osázení rostlinami a přírodní vzhled. Takhle nějak si představuju nádrže v botanických zahradách. Škoda jen, že se jedná o směs rostlin a ryb z Asie, Ameriky a Afriky.
Jen pro představu rozměrů, šípatkovce (Echinodorus) jsou vysoké přes půl metru a dvoumetrové listy zákrutich (Vallisneria gigantea) se do jezírka bez problémů vejdou. Bílá ryba na některých fotografiích není žádný drobeček, ale dospělý čichavec líbající (Helostoma temnicki). Ostatní ryby se na záběrech ztrácejí. Při osobní návštěvě doporučuju zapátrat očima pod hladinou, plavou tam půlmetrové arowany (Osteoglossum bicirrhosum).

(po kliknutí na fotografii se zobrazí větší snímek)
Jezírko má dvě části, jedna by měla představovat amazonský biotop, druhá spíše Asii... s nádechem Afriky. Mezi oběma nádržemi prochází prosklený tunel. Dno je pod úrovní podlahy a hladina zase vysoko nad hlavami lidí... za pozornost stojí úctyhodná výška vodního sloupce až 4,2 metry! Nad hladinou vede můstek, z kterého je možné vidět nádrže shora. Kamené stěny přecházejí v mírné břehy s obojživelnou vegetací.
Několik souvisejících odkazů:
oficiální stránky skleníku Fata Morgana
zpráva o přírůstku 3000 neonek červených do jezírka a další zajímavosti o rybích obyvatelích


© 2005 Markéta Rejlková