Galway Atlantaquaria, National Aquarium of Ireland (Uisceadán Náisiúnta na hÉireann) se nachází jak už z názvu vyplývá ve městě Galway, lépe řečeno v jeho čtvrti Salthill, která je jedním z nejoblíbenějších irských letovisek. Galway leží na západním pobřeží a je to dost velké město (téměř 100 000 obyvatel, započítáme-li i studenty), sloužící jako kulturní a univerzitní centrum regionu a také jako vstupní brána do dvou nádherných přírodních oblastí (Connemara a Burren). Vzhledem k skoro neustálému dešti je tu však slušná nabídka aktivit nezávislých na počasí - a akvárium je jednou z nejoblíbenější atrakcí.

Budova leží přímo na břehu moře a zvenku nevypadá nijak zvlášť ohromně ani slibně. Dojem se ale změní okamžitě při vstupu do prvních dveří za pokladnou (vstupné pro dospělé činí 8 euro, děti a studenti mají slevu). Hned za těmito dveřmi je totiž velká nádrž se simulací příboje, tzn. na dně je hejno velkých ryb a každou chvíli přilétne do akvária nová prudká sprcha, takže se voda pořádně zakalí a s rybama to skoro nepohne. Vůbec předvádění co nejrealističtějších podmínek z vodního světa je specialitou tohoto akvária, takže tu nalezneme pestrá akvária se sasankami, skalnaté výseky příbojové zóny, písčité pláže a samozřejmě ukázky dna přístavů včetně odpadků, útržků rybářských sítí apod. Další specialitou akvária je i to, že všichni vystavovaní živočichové do jednoho pocházejí z Irska, resp. z okolních moří. Takže jdete-li se sem podívat s představou, že mořská akvária = bohatá korálová výzdoba a pestrobarevné ryby všech tvarů, budete nejspíš zklamáni.

Já osobně jsem byla nadšená, protože řešení nádrží je perfektní a stejně tak i přístup personálu. Přišla jsem hned na začátku otevírací doby, a tak jsem měla akvária skoro pro sebe. Kromě mě tam bylo jen pár lidí a ještě dvě školní skupinky dětí, které doprovázeli učitelé i místní průvodci. Výklad byl moc zajímavý a dost podrobný a děti byly naprosto nadšené. Jak jsem pochopila, tyto školní skupiny sem jezdí z širokého okolí a tvoří podstatnou část návštěvníků.

Hned u pokladny po zaplacení mě upozornili, že krmení ryb probíhá odpoledne. Čas 14:00 a 15:00 mi připsali na vstupenku a zároveň mi oznámili, že vstupenka platí po celý den, takže můžu odejít a vrátit se později. Fotografování není omezeno žádným zákazem, ale já jsem přesto fotila bez blesku, tak jak jsem zvyklá. Všimnul si mě jeden zaměstnanec a ptal se, jestli nepotřebuju víc světla. Poděkovala jsem, že není třeba, ale nenechal se odbýt a za chvilku přiběhnul s reflektorem, který zapojil a vybídnul mě, ať si ho přestěhuju kam se mi zlíbí, že po dobu co jsem v akváriu je ten reflektor můj! Popravdě řečeno mi to vyrazilo dech, na takovou ochotu nejsem zvyklá. O několik minut později za mnou přišel ten zaměstnanec znovu a upozornil mě, že za chvilku bude průvodce školní skupinky krmit ryby v jedné nádrži, takže by to byla pěkná fotka. Když jsem se ke skupince přiblížila, průvodce sám mi řekl, že bude krmit murény a vysvětlil mi, jak to udělá, abych se mohla připravit. (Mimochodem nakonec jsem spoušť vůbec nezmáčkla...)

Nádrží je několik desítek od malých až po obří a jsou umístěné ve dvou patrech. Ve spodním patře jsou mořské nádrže představující různé biotopy, v horním potom několik speciálních nádrží s mláďaty mořských koníků, žraločků apod. V této zóně mají návštěvníci možnost poznat trochu víc péči o akvária a také je dětem dovoleno vzít některé živočichy do ruky... ani se nedivím, že z akvária odcházejí s očima navrch hlavy a vlastně se jim vůbec odejít nechce. V horním patře jsou také fantastické sladkovodní nádrže (sice téměř bez rostlin... nejsou to akvária, ale obří výseky z irských řek a jezer), zato s fantastickými početnými hejny ryb a podařenou kamennou dekorací, s řasami nebo bahnem.... prostě paráda.

Než dám prostor fotografiím jen doplním, že vedle každé nádrže byly samozřejmě tabule se základními informacemi o každém druhu. Všechny texty byly stručné a zaměřené na zajímavosti, takže se člověk mohl dočíst třeba to, že bílý rejnok (Raja alba), na kterého se dívá, je jedním ze dvou chovaných v Irsku a celosvětově jich je v zajetí jen několik, a že jeho vajíčko kdysi přinesl do akvária místní rybář... a že za pár měsíců Lucy poputuje zpátky do moře. V horním patře budovy je i audiovizuální sál, kde je možné dívat se donekonečna na filmy s mořskou tématikou. Moc mě mrzelo, že jsem měla na prohlídku akvária jen dvě hodiny...

Pokračovat na fotografie živočichů

© 2005 Markéta Rejlková