Rozměry: 30x20x20 cm
Objem: 12 litrů

"Krevetník" jsem založila hned tři dny po svém prvním miniakváru ("Amazon"). Pohled na miniakvárium mě totiž nadchnul a měla jsem hned chuť vytvořit další malý kousek přírody, odlišný od toho prvního. Nejdříve to byla upravená a pestrá krajinka, postupem času jsem se některých rostlin zbavila (nebo ony opustily mě) a teď, skoro po dvou letech, tam naprosto dominuje Monosolenium tenerum - málo známá játrovka, která vytváří krásné tmavozelené polštáře. V tomhle miniakváriu také vždycky žily krevetky Neocaridina denticulata a spolu s nimi většinou i nějaké ryby. Teď je to prakticky bezúdržbové akvárium, jednou za pár týdnů musím zredukovat Monosolenium, ostatních rostlin je tam málo a nepřidělávají mi práci. Na druhou stranu chybí "Krevetníku" nějaký řád, je to takový kvádr plný neuspořádané zeleně. Zkrátka miniakvárium pro lenochy :-)

20.7.2004 Zakládám "Krevetník" - na dno dávám koupený drobný štěrk se zrnitostí do 3 mm, který je bohužel dost světlý. Ale později už nebude dno kvůli rostlinám vidět, takže tenhle estetický problém je dočasný. Dominantou krajinky jsou dva modrozelené kameny - později bohužel taky zmizí v zeleni... Do dna dávám asi 1/10 balení Florapolu (hnojivo od JBL), zasazuju Ludwigia arcuata, Micranthemum micranthemoides (emersní), dost odrbaný Echinodorus tenellus a 2 kousky ještě odrbanější Glossostigma elatinoides. Na hladinu dávám své oblíbené Limnobium laevigatum.
Obě miniakvária jsou vedle sebe a svítím na ně 20 W kompaktní zářivkou. Zkouším také "burčák" - nejsou tu žádní živočichové, takže můžu CO2 pouštět bez obav.
24.7.2004 Měřím pH = 6 (nebo míň ?? nedá se to přesně určit) a alkalitu = 5 °dKH. Podle Tillmanovy tabulky by to znamenalo velký nadbytek CO2. Není divu, burčák bublá jako divý. Na vzduchovacím kamínku se objevují slizovité kolonie baktérií, později je najdu i jinde v akváriu. Ráda bych vyměnila vodu, protože se chystám na 3 týdny pryč, ale před odjezdem je porucha na potrubí :-(
16.8.2004 Najdu akvárium celkem v pořádku, ale spokojená nemůžu být. Rozbujela se vláknitá řasa, ale taková hnědá. Ludwigia arcuata v tomhle akváriu skoro vymřela, uhnily spodní staré části a nových je málo. Použiju kusy z "Amazonu", kde se jí daří dobře, a zasadím 4 nízké keříčky. Doufám, že teď už poroste. Echinodorus tenellus začal pouštět odnože, je hodně zařasený, ale daří se mu. Micranthemum micranthemoides povyrostlo a vypadá dobře, jenom začínají hnědnout původní emersní lístky. Glossostigma elatinoides je v tomhle akváriu zničená (řasa? spíš se jí tu nelíbilo – ostatně byly to jen 2 kousíčky). Dávám sem několik mladých rostlinek Echinodorus latifolius, které mi přebývaly v jiném akváriu. Zakládám znovu burčák - první vydržel minimálně 2 týdny, ale bublal dost prudce. Ubírám trochu kvasnic.
21.8.2004 V Biotopu kupuju šest krevetek - jsou malinkaté a nemají ani pořádné jméno. Později zjistím, že jsou to Neocaridina denticulata. Od tohoto dne má tedy "Krevetník" jasné poslání. Zároveň s krevetkami, které daly akváriu jméno, získávám i Monosolenium tenerum, které zase určuje vzhled. Začíná to nevinně, přivazuju gumičkou na kámen malinkatý kousek. Játrovku jsem koupila v zanedbatelném množství a v dost ubohém stavu - ale jak uvidíte později, stačilo to na založení velké plantáže :-)
Měřím znovu pH = 6,2 a aklalitu = 7 °dKH. Krevetky vypadají v pořádku, ale často mávají panožkami na břiše... mám obavy, abyc je neudusila, tak vypínám CO2.
22.8.2004 24 hodin po odstavení burčáku stouplo pH na 6,5. Měním asi 20 % vody, pH se zvedne na 6,7. To mi stačí k uklidnění – krevetky se totiž skoro neukážou! Přidávám sem dvě nádherné Neritina natalensis.
28.8.2004 Stěhuju akvária, ale jen v rámci jedné budovy. "Krevetník" jsem vypustila skoro celý a odnesla ho tak jak byl, dolila jsem zpátky starou vodu + 25 % nové. Zasazuju ještě trs Rotala wallichii (emersní).
5.9.2004 Jsem moc spokojená s vývojem. Krevetky a neritiny už sežraly veškeré řasy, takže hladoví. Neritiny stěhuju do "Amazonu", aby tam pomohly se sinicí...
11.9.2004 V Biotopu objevím překrásné Epiplatys annulatus. Neváhám ani chvíli a beru 2 samce + 3 samice. Hned si v akváriu počínají jako doma. Už v první vteřině po “vysypání” ze sáčku se začnou zvědavě rozhlížet, ani známka po nějaké panice – tam kde je to vyplivne prostě začnou obhlídku nového domova, naprosto nevzrušeně. Tahle ryba mě zkrátka očaruje, samečci si začnou večer imponovat a svádět souboje, dělám stovky fotek a pár se jich celkem povede. Samičky okupují prostor pod hladinou a jedna z nich odhání ostatní, ale na samce si netroufne. Naopak samci si samic nevšímají. Rybky trochu okusují tykadla krevetkám a vůbec všechno niťovité, včetně rostlin.
Krevetky se z nouze pouštějí do jemných kořínků Limnobium laevigatum. Asi jim budu muset dát nějakou řasu.
12.9.2004 Fotím znovu halančíky, jsem z nich nadšená. Jeden sameček zkoumá u předního skla krevetky (které nejsou najednou vůbec plaché – hlídají si ryby a foťáku si nevšimnou). On sám si foťáku všímá a obezřetně ho pozoruje, všelijak se předvádí, ale opatrně. Zvědavá ryba, to tu ještě nebylo! Dělám desítky fotek. A navíc – jedna krevetka nosí vajíčka!!!
14.9.2004 Pozoruju nějaké vzrušení mezi krevetkami. Už se vůbec nebojí foťáku, ta s vajíčky se promenuje u předního skla. Ostatní menší létají po akváriu sem a tam bez přestávky, kromě jedné větší s kulatým bříškem a podobným zbarvením jako ta “těhotná” - odhaduju, že je to taky samička, a zdá se mi, že jí ty menší trochu obtěžují. Naopak samičce s vajíčky se uctivě vyhýbají. O den později se moje tušené potvrdí - najdu dva svlečky a i druhá samička nosí vajíčka!!!
30.9.2004 Kupuju "řasovou kouli" Cladophora aegagropila. První krevetka už je bez vajíček, druhou odlovuju, abych malé krevetky odchovala v jiném akváriu. Ale přežijí i mláďata tady, halančíci je nijak neohrozí. Měřím pH = 7,2 a alkalitu - jen 4 °dKH.
13.10.2004 Dávám kousek Monosolenium tenerum přímo k přednímu sklu. Doteď jsem tuhle játrovku pěstovala všelijak poschovávanou za kameny, nebo mimo akvárium v misce... přišel čas, aby ukázala co umí. Začne růst velmi rychle a je na ní radost pohledět. Zkusmo sem taky dávám trs Eleocharis parvulus, ale vůbec se jí nedaří. Naopak celkem pěkně se chytí Micranthemum umbrosum.
21.10.2004 Kupuju šest krevet Caridina japonica. Proti neocaridinám jsou to obryně, nemám z jejich soužití zpočátku dobrý pocit. Mladé krevetky už mezitím vyrostly, měří asi 5 mm a jsou jich desítky (přelovuju sem postupně i ta od druhé samičky, která se narodila v speciálním odchovném akváriu). Epiplatys annulatus se třou, vidím i jednu jikru na rostlinách, ale nikdy nenajdu žádný plůdek.
17.12.2004 Jedu pryč na 3 týdny, rybám dávám kousek JBL Holiday. Přečkají to v pořádku. Akvárium také, už dávno tu nejsou žádné problémy s řasou a rostliny rostou podle mých představ...
12.2.2005 Z Rakouska si dovezu pět fantastických trpasličích čtverzubců Carinotetraodon travancoricus. Odlovím proto halančíky (putují do "Akadamy") a miniaturní kulaté vrtulníčky dám právě do "Krevetníku", protože se můžu naprosto spolehnout na stabilitu akvária. Krevetky také pomáhají vzbuzovat u čtverzubců zájem o potravu a dojídají zbytky, kterých je dost. Čtverzubci zlikvidují veškeré okružáky (je jich tam minimum) a pak okukují neritiny. V očích jim přitom hrají veselé plamínky, zřejmě při představě hostiny, která je čeká v případě zdolání této kořisti. Neritiny jsou větší než ryby a nechám je tam, k žádnému napadení nakonec nedojde...
18.2.2005 Dávám sem pár kousků Heteranthera zosterifolia, abych trochu rozčlenila prostor – jinak by se menší čtverzubci asi nenažrali, dominantní sameček převzal pevnou vládu nad územím. Občas ostatní toleruje, ale rozhodně ne během krmení! Echinodorus tenellus moc neroste, asi mu chyběly živiny, což teď napravím. A taky je skoro přikrytý úlomky Monosolenium tenerum, které se šíří jako lavina. Ostatně obrovská polokoule o průměru skoro 20 cm zabírá velkou část pozadí.
Měřím dusičnany 40 - 50 mg/l a fosfor 0,5 mg/l. Parametry v tomhle miniakváriu jsou zdaleka nejhorší, ale není divu - krmím tu živými šneky, artémií a mraženými patentkami.
24.2.2005 Najednou jsem si uvědomila, že jeden z čtverzubců je strašně vyhublý... od začátku byl takový jiný, žádný nafouklý balónek, ale spíš protažený... ale na začátku žral. Teď koukám, že stojí v shluku artémií a nežere, zatímco všichni čtyři ostatní vrtulníčci se nacpávají, každý ve svém rajónu. Je to samička, byla vždycky trochu pomalá a málo jedla. Teď nežere vůbec a vypadá najednou příšerně hubeně. Myslím, že už se nezotaví. A taky že ne, do dvou dnů umírá :-( Ostatní pěkně žerou a vypadají spokojeně.
15.3.2005 Konečně nosí jedna z krevet Caridina japonica vajíčka! Nejdřív jásám, ale postupně v dalších měsících takhle přijdu o několik samic, které zemřou bez zjevné příčiny právě v době "těhotenství".
Měřím parametry vody před výměnou: dusičnany 35 mg/l, železo těsně nad nulou, fosfor 0 - 0,5 mg/l, alkalita 5 °dKH, pH je minimálně 7,2.
16.5.2005 Zase měřím všechno možné: dusičnany 10 mg/l, fosfor 0 - 0,5 mg/l, železo 0,5 mg/l (den předtím jsem hnojila Bioflorem), pH 7,4. Akvárium je beze změn, čím dál tím víc se tady roztahuje Monosolenium tenerum. Občas odlovím nějaké krevetky a prodám je, jinak by jich byly desítky a pak by se pomalu množily. Řasy tu pochopitelně nejsou - vůbec. Heteranthera zosterifolia slouží jako potrava krevetkám, vždycky během pár dnů oškubou všechny listy, takže ji musím často doplňovat. Pod hladinou dávám několik shluků Riccia fluitans, kterou ale krevety rozhrabou. Přestěhuju jí tedy jinam.
31.8.2005 Stěhuju se. Vypustím skoro všechnu vodu a akvárium tak odnesu. Samozřejmě se přitom zpřeháže dno, Florapol a kal se dostanou na povrch. Zvířená voda se ne a ne vyčistit, takže asi po 3 dnech akvárium předělávám. Vylovení krevetk trvá snad dvě hodiny - zrovna nedávno se narodily nové neocaridiny a najít a pochytat asi 3 mm drobotinu dá dost práce. Zakládám "Krevetník" v podstatě hodně podobně, jako vypadal před stěhováním, jenom udělám pořádek v popředí. Už dlouho totiž nebyly vidět kameny přes hradbu monosolenia.
30.9.2005 Přestěhovala jsem pryč jeden pár čtverzubců a v "Krevetníku" zůstává jen jediný. Došlo totiž k nešťastné události - mezi oběma samci docházelo čím dál tím častěji k potyčkám a k imponování, spojenému se zplošťováním těla a vytvářením hřebene na břiše, tak jak je to typické pro zástupce rodu Carinotetraodon. Nakonec se ale jako nejagresívnější ukázala být jedna ze samic - resp. určení pohlaví u téhle ryby je hodně sporné, tvar těla i zbarvení odpovídá samici, na druhou stranu agresivita a občasné objevení podélného pruhu na břiše by ukazovaly na samce. Tak jako tak, tahle ryba začala doslova terorizovat ostatní. Zasedla si na samečka, který byl na začátku dominantní, později ale ustupoval do pozadí. Našla jsem ho mrtvého, s malým zraněním na boku, a ryba, kterou považuju za viníka, právě hodně surově útočila na zbývajícího samce. Čtverzubci mají neuvěřitelnou sílu a nepochybuju o tom, že by stačilo jen pár zásahů a přišla bych i o druhého samce. Odlovila jsem ho spolu se samičkou, která byla vždycky poslední v hierarchii. Zůstává tu jen agresivní samička (??) ve společnosti asi 20 neocaridin, CJ jsemuž přestěhovala jinam (resp. jedna samice odkráčela sama, naštěstí jen do vedlejšího akvária).
24.2.2006 Po měsíční nepřítomnosti najdu "Krevetník" v dobrém stavu, Monosolenium tenerum zase vyplnilo všechen prostor. Čtverzubec se má dobře, někdy ho v té džungli třeba pár dní nevidím, ale jídlo si dokáže zaopatřit, protože vypadá pořád pěkně kulatě.
3.4.2006 Rozhodnu se vrátit sem oba zbývající čtverzubce. Obejde se to bez bitek, ryby se k sobě chovají jako staří známí. V "Krevetníku" je teď spousta úkrytů, takže ryby skoro nevidím a hlavně ony nevidí sebe navzájem, což je pozitivní. Pravidelně se ale připlouvají nakrmit, když hodím do akvária pár šneků nebo živou artémii.

© 2006 Markéta Rejlková