Mérida je (možná s vyjímkou Caracasu) nejturističtějším venezuelským městem. Leží přímo pod Andami, ale kromě hor nabízí i výlety do proslulých Los Llanos, k jezeru Maracaibo a do jiných destinací, jako stvořených pro obdivování přírody. Město má také velkou univerzitu, slavnou lanovku, několik museí, zoologickou zahradu... a akvárium.

Po třech týdnech ve Venezuele, kdy jsem měla možnost poznat blíž místní ryby a jejich životní prostředí, nicméně pořád jsem měla pocit, že mi toho hodně uniká, jsem se těšila na možnost prohlédnout si ryby alespoň v akváriu. Průvodce vydavatelství JOTA se zmiňuje o méridském akváriu jen stručně, ale slibně: ... Ve vodních nádržích a akváriích tu uvidíte desítky druhů ryb žijících ve vodách And a Los Llanos. Ve dvou budovách se můžete seznámit se zajímavostmi státu Mérida, pokud jde o kulturu, lidové tradice a možnosti rekreace. Na tu druhou větu se mi podařilo nalákat i kamarády, kterým byly ryby naprosto lhostejné. Musím ale zhodnotit, že celá informace byla značně zavádějící a rozsah expozice nebyl ani zdaleka takový, jak slibovala kniha. I tak jsem prohlídkou ryb a fotografováním strávila příjemnou půlhodinku a nebýt ostatních, vydržela bych v akváriu ještě déle. Vstupné bylo symbolické - 1000 Bs, tj. asi 10 Kč.


Hned za pokladnou (ke vstupence jsme dostali i mapu Méridy a propagační materiály turistických kanceláří) v malém sále bylo několik vycpanin velkých ryb, bohužel bez popisu. Pak už následovala místnost věnovaná historii tohoto andského regionu a konečně veliký sál s akvárii. Těch bylo asi 15, byla jednoduše zařízená, ale čistá a se zdravými rybami. Osazenstvo akvárií bylo velmi nahodilé, v několika nádržích plavali čichavci a středoamerické cichlidy. Slibovaných venezuelských ryb jsem se ale přece jen dočkala, expozici dominovalo několik druhů velkých piraní, elektrický paúhoř a další zajímavosti. Šlo vesměs o ryby, které se díky svým rozměrům v akváriích běžně nechovají - takže žádné barevné tetřičky ani známí pancéřníčci a krunýřovci, kterými se venezuelské vody jen hemží. Abych pravdu řekla, tenhle výběr ryb jsem uvítala - aspoň jsem si nepřipadala jako někde u nás v akvaristice :-)


Z fotografií je jasné, že sál nebyl zrovna nacpaný návštěvníky. Nicméně díky tomu, že jsem strávila u každého akvária neskutečně dlouhou dobu (podle mínění mých kamarádů), stačilo po dobu naší přítomnosti expozici projít i několik dalších lidí. Respektive ne projít, ale proběhnout. Většinu lidí zaujaly hlavně velké piraně a sumci, menší ryby moc pozornosti nepřitahovaly a i z tohoto důvodu vůbec nechápu, proč dal zřizovatel akvárií prostor typicky akvarijním a nepůvodním druhům ryb, jako jsou středoamerické cichlidy, čichavci a závojnatky. Ty jsou momentáně asi vůbec nejpopulárnější akvarijní rybou ve Venezuele, soudě podle nabídky několika místních obchodů, na které jsem šťastnou náhodou natrefila.

Jako u všech reportáží z veřejných akvárií nemůžu ani tady pominout informační tabule. Byly sice graficky nedokonalé, často vodou a časem poničené, ale aspoň tu byly. O většině vystavovaných venezuelských ryb se tak každý zájemce mohl dočíst základní údaje o vzrůstu, výskytu, potravě a také o chování v akváriu. Bohužel tu chyběly bližší údaje o přírodním prostředí nebo o potravě v přírodě - informace byly stylizovány spíše jako pomůcka při výběru ryb do našeho akvária. Ale celkově tabulky chválím a přináším fotografie aspoň dvou z nich, abyste si mohli udělat sami obrázek.


Tolik k výstavní expozici - samotné ryby si můžete prohlédnout a přečíst si o nich
na další stránce  =>

© 2006 Markéta Rejlková