červený drahokam
Neocaridina denticulata "Cherry" je momentálně asi nejrozšířenější "barevnou" krevetkou v českých a slovenských zemích. Její chov by měl být teoreticky velmi podobný základní varietě Neocaridina denticulata, proto zde nebudu opakovat základní principy chovu a odchovu, zmíním ale některé odlišnosti.

Nejprve pár slov ke zbarvení "Cherry" krevetek. Už jsem se setkala s těmito krevetkami z různých zdrojů a i když se jejich zbarvení lehce odlišovalo, nemyslím si, že existují nějaké "méně kvalitní" kmeny. Mají-li krevetky vhodné podmínky, tak se vybarví opravdu překrásně. Slyšela jsem, že někteří chovatelé přikrmují svoje červené krevetky třeba artémií, že prý jsou po ní červenější - já sice artémii občas taky zkrmuju, ale všechny krevetky na této stránce jsou chované jen na řasách. Posuďte sami, jestli by mohly být ještě červenější ;-)

Nejkrásněji jsou vybarvené samice (nalevo). Samci (napravo) jsou proti nim dost vybledlí, i když i tady mají velký vliv podmínky a momentální stav krevet. Vystresovaní samci "Cherry" mohou úplně ztratit červené zbarvení, naopak ve velké pohodě jsou rovnoměrně hustě kropenatí.

Pohlaví lze také poznat podle prosvítajících vajíček, která najdeme u samic na "zádech". Jsou bělavá až svítivě žlutá.

"Cherry" krevetky patří mezi nejméně náročné. Narozdíl od Neocaridina denticulata však neplatí, že snesou drsné zacházení. S těmito červeným krevetkami jsem měla dost problémů, takže i když je chovám déle než rok, odchovaných mláďat mám poměrně málo. Samičky se pravidelně zaplňují vajíčky, tady není žádný zádrhel. Ten se však objevil v momentě, kdy jsem k samičkám přidala samce z jiného zdroje. K páření došlo jen v jediném případě a samička hned o vajíčka přišla - tzn. nebyla oplozená! Později už k rozmnožování nedošlo, přestože samičky byly stále zaplněné. Podařilo se mi odchovat mláďata ještě ze spojení se samcem ze stejného kmene. Mláďata rostla velmi rychle a dál se pak bez problémů začala množit i zpětně se samicemi první generace. Téměř o všechny "Cherry" jsem ale přišla na začátku léta, když teplota v akváriu překročila 30 °C. Přitom "obyčejné" neocaridiny tyto teploty přečkaly v pořádku.

Později jsem narazila ještě na jeden problém - "Cherry" se množí, samičky vajíčka vždy donosí, ale mláďata během několika dní hynou. Na internetu kolují zvěsti o údajném kanibalismu - nevěřím této teorii, spíš se domnívám, že krevetky potřebují na počátku života nějakou vhodnou potravu, nejspíš určité řasy. Pokud je nenajdou, zahynou. Na druhé straně vím i o akvaristech, kterým se daří chov a odchov jen na umělé potravě (vločky, granulky).

Neocaridina denticulata "Cherry" je ideální volbou, pokud chcete začít s barevnými krevetkami. Většinou nebývá problém ji udržet na živu, je ale trochu citlivější na vysoké teploty a také na dusitany, které nesnese (narozdíl od základní variety Neocaridina denticulata). Jakmile se vám ale podaří poskytnout jí vhodné podmínky, odvděčí se krásným zbarvením a početným potomstvem.

© 2006 Markéta Rejlková