Co je nového v mých akváriích na stránkách maniAKVA?

1.1.2015 Ono to snad vypadá, že moje záliba zůstala opuštěná, akvária vypuštěná a stránka maniAKVA rozpuštěná...
Nenene, jen s touhle stránkou to uvázlo na mrtvém bodě. Akvárií i rybiček mám spoustu - a jedna velká novinka: ZNOVU VYCHÁZÍ ČASOPIS AKVÁRIUM !!!
Najdete ho na adrese e-akvarium.cz - aktuálně jsme na čísle 27!


20.3.2010 Po delší odmlce dávám aspoň vědět, že mám pořád 20 akvárií a opět nějaké nové ryby, ale zatím jsem trochu pověrčivá a nechám si to pro sebe :-). Před měsícem jsem se vrátila z Mexika, kde jsme tři týdny naháněli hlavně mečovky a gudeje a dovezli si spoustu nádherných vzpomínek a fotografií. Určitě se na maniAKVA něco mexického objeví - chystám velkou změnu stránek, ale ještě to bude muset několik měsíců počkat. Budu se stěhovat a s tím souvisí další větší změny... je toho až moc najednou pro mou konzervativní povahu :-)

Vyšla další dvě čísla časopisu Akvárium, opět zdarma a najdete tam mimo jiného reportáž z naší loňské cesty na Río Atabapo a článek o Rhinogobius duospilus:

V jednadvacítce je z mých akvárií detailní povídání o hlavačkých Stiphodon sp. a pro příznivce miniakvárií opravdu rozsáhlá galerie soutěžních miníček z bratislavské Akvazimy 2009, včetně rozhovorů s vítězi apod.:

15.11.2009 A je to tady znovu - seznam mých ryb prodělal další změnu! Poslední miniaturní hlavačka Brachygobius kabilinesis už dožila, takže jsem tenhle druh musela vyškrtnout. Pokud se zajímáte o minirybky a na tyto trpaslíky náhodou někde narazíte, rozhodně neváhejte a kupte si je! Jsou to zajímavé a hezké rybky a hodí se do miniakvária jako žádně jiné.
Nástupcem v hlavačkovém seznamu se stal Chlamydogobius eremius. Uvidíme, jak se jim bude dařit, zatím vypadají spokojeně a moc krásně. Podstatně více se ale rozrostla moje sbírka živorodek, přibyly následující druhy: Micropoecilia branneri, Micropoecilia parae, Poecilia salvatoris...
Od všech nových živorodek mám už aspoň nějaké mladé; kromě toho mám odchov hlavaček Rhinogobius duospilus a opakovaně - ale zatím neúspěšně - se vytírá Betta albimarginata.

V mezičase vyšlo opět další číslo časopisu Akvárium, tentokrát už "dvacítka"! Ke stažení je opět zdarma na strínkách KLUBu.AKVA.SK:

15.9.2009 Zase jsem byla "nucená" rozšířit seznam mých ryb, tentokrát jsem nic neubrala (to musím zaklepat na dřevo). Novinkou jsou platy, které jsem vždycky chtěla: Xiphophorus xiphidium. Ty jsem dostala od Braňa Barčina (děkuju!). Další platy, v přírodě s největší pravděpodobností už vyhynulé Xiphophorus couchianus mám od Libora Balnara a s nimi také moje staronové milované mečovky Xiphophorus birchmanni... mít spoustu akvárií je nádhera :-). Posledním přírůstkem je Sewellia breviventralis prostě jen proto, že jsem od Papíka (cestou z tradiční rychnovské výstavy) nemohla odjet s prázdnou.

Vyšlo 19. číslo časopisu Akvárium, věnované je opět Akvavýletům - tentokrát hlavně veřejným akváriím na Slovensku. Kromě toho jsem tam napsala o mých nejoblíbenějších rybách - Heterandria (Pseudoxiphophorus) sp. a také další díl fotovyprávění o amazonské cestě - o krásné lokalitě Pozo Azul ve Venezuele.

18.7.2009 Přidala jsem aktuální informace a fotografie Sumajsie a také něco z loňska.
12.7.2009 Další aktualizace maniAKVA, tentokrát jsem trochu předělala stránku o mých akváriích. Aktualizovala a rozšířila jsem text o miniakváriích, změnila seznamy ryb a rostlin v nich. Na úpravu samotných deníků akvárií mi čas nezbyl, tak aspoň takhle. Jdu raději zakládat nové akvárium ;-).
11.7.2009 Opět jsem aktualizovala seznam mých ryb - musela jsem vyškrtnout Indostomus paradoxus, dlouho se u mě neohřály a zařekla jsem se, že už si je nikdy nekoupím. Nemám na ně, jsou moc choulostivé a tentokrát jich zemřelo hned dvanáct - aniž bych směla aspoň pochopit PROČ???
Ostatní novinky jsou ale veskrze pozitivní; udělala jsem si velkou radost a 19.6. si ze služební cesty dovezla opravdové poklady. Hned dva druhy hlavaček Stiphodon sp. a Rhinogobius duospilus - každý druh je úplně jiný a oba jsou k sežrání, líp to nejde vyjádřit :-). Mé cichlidářské srdíčko se potěšilo, po dlouhé době jsem si pořídila nějakou cichlidu: Pelvicachromis taeniatus "Moliwe". A další volné akvárium obsadila Betta albimarginata, po které jsem dlouho pošilhávala - a teď jsem to věčné dilema konečně vyřešila. Za 3 týdny jsem si na tuhle bojovnici udělala dost svérázný názor, ale nebudu ho raději zatím prezentovat, třeba jí křivdím :-). A při pohledu na ní se mi stále tají dech, je to prostě paní ryba (teda vlastně spíš pán, samička je nenápadná, ale zato o poznání chytřejší - to už ale prozrazuju moc).

Do 18. čísla časopisu Akvárium jsem napsala druhý díl venezuelského povídání, tentokrát o výletu k Tobogan de la Selva. Tématem čísla jsou Akvavýlety, najdete tam velmi obsáhlý přehled veřejných akvárií v ČR (21!), také články o racích a spoustu dalších zajímavostí - myslím, že osmnáctka se docela povedla.

27.5.2009 Novinek v akváriích je více, podstatné totiž je, že mám hned několik nových akvárií (konečně ne mini!!!). Takže předpokládám, že seznam mých ryb se bude rozrůstat. Zatím tam přibyly staronové Phallichthys amates, které jsem dlouho bezúspěšně sháněla, a také moje vysněné rybky rodu Indostomus.

V 17. čísle časopisu Akvárium najdete mimo jiné první část vyprávění o letošní cestě do Jižní Ameriky - zde konkrétně o jednom dni lovení piraní a spol. ve venezuelských llanos. Koho zajímají miniakvária, najde tam taky dva zajímavé články o minirybkách... a kdo je spíš na větší "vany", přijde si na své, protože tématem čísla jsou velké ryby a velká akvária.

4.4.2009 Vrátila jsem se živá a zdravá z Jižní Ameriky (za obojí jsem docela ráda!). Akvária díky vynikající péči zkušeného opatrovatele přečkala mou nepřítomnost bez úhony. Přesto po uplynulých týdnech musím upravit seznam mých ryb: rozloučila jsem se s Pseudomugil gertrudae a Boraras maculatus. Pseudomugily jsem měla už jen dva poslední, byly to starší rybky a myslím, že měly dlouhý a hezký život... tedy doufám :-). Makulátky mi postupně uhynuly přes zimu - těžko říct, jestli věkem, nebo chorobou. Každopádně dvě z jejich spolubydlících Boraras urophthalmoides chovám už neuvěřitelné čtyři roky!! Mám tři, teď v dvacetilitrovém akváriu osiřely, tak uvidím, jak s tím naložím...

Vyšlo šestnácté číslo časopisu Akvárium. Tématicky je věnované akvarijním plžům - tady jsem si přišla na své :-) - a najdete tam také dva články o zajímavých minirybkách, představení vývoje jednoho krásného akvária, překlad článku o alelopatii a jejím významu pro akvaristy a samozřejmě také reportáže, včetně závěrečného dílu Mexického deníku.

11.1.2009 Úplně na začátek (protože "novinky" mají opačný běh) patří informace, že se za týden chystám na výpravu za rybami - a proto na šest týdnů opustím svoje akvária a rybky v nich. Bude se mi po nich stýskat! Vracím se až 27.2.2009.
Aktualizovala jsem deník akvária "Akadama".
V akváriích je toho hodně při starém a hodně se toho také změnilo. Prodala jsem nějaké svoje odchovy (v směšném počtu pár rybek), ale stejně je to významná událost - nejsem zvyklá prodávat ryby :-) V důsledku toho nastaly menší změny v seznamu mých ryb, jsou tam také dva nové přírůstky. Asi u mě vypukla hlavačkománie kombinovaná se zálibou v živorodkách, ale ta tu byla vzdycky :-)

Také vyšly další dvě čísla časopisu Akvárium. V tom zatím posledním - patnáctém - jsem napsala další dlouhý článek o tření pidihlavaček Brachygobius kabiliensis, kromě všehochuti různých článků (76 stran!) tam najdete i téma věnované 2. soutěžní výstavě miniakvárií na Slovensku, která se uskutečnila na naší klubové Akvazimě 2008. A pátý díl Mexického deníku, tentokrát 15 stran téměř výlučně podvodních fotografií z nejkrásnějšího místa na Zemi.

Ve čtrnáctce jsou hlavně reportáže z akvaristicky bohatého podzimu, velký přehled "divokých živorodek" z naší výstavy v rámci Akvajeseně a samozřejmě Mexický deník (z okolí jezera Chapala, tedy od gudejí):

21.9.2008 Po dlouhé době zase malinkatá změna na stránkách, aktualizovala jsem seznam mých ryb a tady se můžete podívat na jednu z těch změn, moje miláčky-dráčky:

Další mé články se už tradičně objevují v časopise Akvárium a ne tady na maniAKVA - včetně Mexického deníku z naší fantastické zimní výpravy (od 10. čísla dále). Přehled posledních čísel:
Třinácté číslo, tématicky věnované kyslíku, ale najdete tam i články o aquascapingu, krevetkách, 3. díl Mexického deníku atd.

Dvanáctka je hlavně o amerických cichlidách - milovníci kančíků a "zeměžroutů", nenechte si ujít:

V jedenáctém čísle je kromě jiného série článků o substrátech pro rostlinná akvária:

A desáté číslo je "všehochuť" o rybách a rostlinách:

15.1.2008 Čas letí kosmickou rychlostí... už je tu nový rok a já jsem si ani nedala pokrytecké předsevzetí, že to tu budu častěji aktualizovat. Ráda bych, toť vše :-) Samozřejmě píšu pořád nové články, ale objevují se v Akváriu:
Devítka je věnovaná (opět po loňské trojce) miniakváriím a minirybám. Napsala jsem tam článek o mých pidihlavačkách Brachygobius kabiliensis, které jsem tu zmiňovala už v létě. Kromě toho jsem psala o Tanichthys micagemmae, Corydoras pygmaeus a Sundadanio axelrodii. Najdete tam samozřejmě i mnoho dalších článků a fotografií od jiných autorů:

Osmé číslo je reportážně laděné, zaznamenali jsme tam naší klubovou Akvajeseň s výstavou bojovnic, ale i cesty na jiné akce (hlavně v ČR). A kromě reportáží nějakých 30 stran jiného čtení ;-)

3.9.2007 Vyšlo už sedmé číslo Akvária. Věnované je z velké části plžům, ale najdete tam i spoustu zajímavých článků o jiných tématech:

12.8.2007 Upravila jsem seznam mých ryb. Doplnila jsem tam všechny přírůstky za poslední rok, mimo jiné i ty nejposlednější pidižvíky, které jsem zde zmiňovala před měsícem. Prohlašuju je za Brachygobius kabiliensis, i když to není stoprocentní, protože o identitě podobných rybiček se vedou učené debaty všude tam, kde se vyskytnou - hlavně na asijských diskusních portálech (ale viděla jsem o nich zmínku i ve Francii a v Německu). Jestli je někdo máte, tak se prosím ozvěte... jestli nemáte, utíkejte do Biotopu :-))
Tahle fotografie je zachycuje jen pár dní po zakoupení, od té doby jednak povyrostly a přibraly (žerou jen živé, ale s ohromnou chutí), zacelily se jim potrhané ploutve... a taky se v akváriu objevila sinice.
Miniakvárium je s brakickou vodou. Možná se o něm rozepíšu příště :-)
5.8.2007 Aktualizovala jsem deník akvária "Sumajsie" a přidala tam nějaké nové fotografie.
8.7.2007 Nebudu slibovat žádný nový článek, ráda bych alespoň aktualizovala deníky akvárií, pokud zbyde čas. Zatím jen blesková informace - za poslední rok mi přibyla (resp. zprovoznila jsem a přestavěla) 2 další miniakvária (17 a 20 l) a 2 malá akvária (40 a 50 l). Možná se tu časem objeví, ale zase nebudu nic slibovat ;-)
Miniakvárium "Krevetník" se svých třetích narozenin nedočká. Na rozdíl od "Amazonu", který je jen o několik dní starší, prošlo tohle akvárium včera totální rekonstrukcí a má teď úplně jinou podobu. Malí čtverzubci putovali do jiného, jen nedávno vynoveného domova a v bývalém "Krevetníku" se zabydlují úplně noví pidižvíci. Ještě neprozradím, co jsou zač (kromě jiného proto, že přesný druh se mi zatím určit nepodařilo!), ale napovím: přemýšlím, že nově tuhle nádržku pojmenuju třeba.... třeba "Poušť"?!?
7.7.2007 Po nekonečně dlouhé době se zase dostávám ke svým stránkám... ale vezmu to pěkně popořádku. Co se dělo v mezičase asi všichni víte, časopis "Akvárium" se rozrostl o několik čísel. Nech sa páči :-)
Mimochodem, pokud na moje stránky občas nakouknete kvůli miniakváriím, tak číslo tři je jim z velké části věnované. Pokud vás nedejbože zajímá chemie, stáhněte si čtyřku, je tam sáhodlouhý traktát u dusíku v akváriu.
Ale všechna čísla stojí myslím za přečtení ;-)
25.11.2006 Druhé číslo časopisu "Akvárium" je už nějaký ten pátek na světě, opět zdarma ke stažení tady:

10.9.2006 Ani tentokrát nepřibylo nic na moje stránky, ale psát jsem nepřestala ;-) Zajímavé čtení najdete na klubových stránkách. První číslo časopisu "Akvárium" je ke stažení zdarma tady:

12.8.2006 Na stránkách není nového nic :-( Nestíhám, ale jednou z celkem příjemných příčin byla i příprava rozjezdu nového akvaristického klubu: KLUB.AKVA.SK. Další velká novinka a snad i slibovaný cestopis z Venezuely na sebe nenechají dlouho čekat.
11.5.2006 Trochu jsem předělala stránku věnovanou mým akváriím a doplnila jsem nový článek o Neocaridina denticulata "Cherry".
2.5.2006 Přidala jsem nový deník miniakvária "Krevetník", napsala jsem článek o chovu sladkovodních krevetek a upravila článek o Neocaridina denticulata.
18.4.2006 Dlouho jsem na stránkách nic neměnila - jeden z důvodů si můžete domyslet podle nové reportáže z Parque Jardín Acuario ve Venezuele. Další fotky a vyprávění o cestě po téhle krásné jihoamerické zemi budou snad brzo následovat. Aktualizovala jsem deníky akvárií Sumajsie, Akadama a Amazon.
19.12.2005 Dokončila jsem další díl seriálu o chemii vody - CO2.
28.11.2005 Po amazonském tématu je tu skok na opačnou stranu světa, do JV Asie. Je tu nejen nová stránka o akváriu "Sumajsie" - nové je celé akvárium!
Kromě toho jsem napsala článek o zakládání biotopních akvárií a praktický dodatek k němu, přehled rostlinných druhů indomalajské oblasti.
2.11.2005 Připravila jsem stránku věnovanou dalšímu miniakváriu - "Amazon" a také reportáž z pražské akce Aqua Festival 2005.
24.10.2005 Stránky maniAKVA završují v těchto dnech první rok svojí existence. Na počítadle je asi 4500 návštěv, což mě moc těší. Děkuju a doufám, že se Vám stránky budou líbit i nadále.
Byla jsem se už tradičně podívat na výstavě v Botanické zahradě UK v Praze pořádanou pod názvem Akvárium 2005 - pořídila jsem tam další spoustu fotografií. Dokončila jsem 4. díl seriálu o chemii vody - na řadě je tentokrát ALKALITA. Také chystám změnu stránky věnované mým akváriím - první vlaštovka je tu, můžete se podívat na deník a fotografie týkající se miniakvária "Akadama".
28.9.2005 Skoro dvě stovky fotografií najdete v reportáži z pražské stálé výstavy Mořský svět.
V akváriích mám nové krevetky, Caridina babaulti "Green" a Caridina sp. "Tiger" - zatím se zabydlují, tak jsem je ani nefotila.
14.9.2005 Konečně jsem dokončila článek o Caridina japonica. Kromě toho přibyl 3. díl seriálu o chemii vody, věnovaný tentokrát TVRDOSTI, a také popisy 2 druhů plžů: Marisa cornuarietis a Melanoides tuberculata.
8.9.2005 Nová je sekce NOVINKY :-)
Kromě toho jsem kvůli stěhování musela předělat všechna miniakvária, ale na první pohled se toho tolik nezměnilo. Dnes jsem také našla jikry Corydoras pygmaeus a vajíčka Marisa cornuarietis! Chystám nové články a aktualizaci starších, tak snad tu brzo zase něco přibude...


© 2005-2010 Markéta Rejlková