Mořský svět je v Čechách unikátní projekt a určitě stojí za shlédnutí. Najdete ho v Praze na Výstavišti a za vstupné 120 korun na vás čeká několik desítek akvárií většinou střední velikosti. Vlastně už to neplatí, jen pár dní po mojí návštěvě se otvírala pro veřejnost nová nádrž o úctyhodném objemu 100 000 litrů, prý má hostit žraloky. Zároveň se zvyšuje vstupné, myslím, že o 20 korun.

Expozice je na dvou patrech - na spodním je naprostá většina akvárií, podél stěn a několik málo i v prostoru; v horním patře je v jakýchsi jeskyních cca 15 menších akvárií s korály. Tato akvária jsou velmi pěkná, ale malá a většina jich má všelijak pokroucené sklo - sice je to zajímavá ukázka toho, že akvária už dávno nemusí vypadat jako kvádr, ale pro pozorování života uvnitř to není nic moc. Akvária ve spodní části jsou přehledná dost, někdy až moc. Mají všechna stejnou výšku s vyjímkou těch několika málo, které jsou ve "sloupech" uprostřed místnosti. Chyběl mi v těch akváriích prostor, něco, co by mě ohromilo - ještě si dobře pamatuju dojem z akvária v Galway a musím přiznat, že mě Praha trochu zklamala. Žádná obří akvária, žádná velká hejna ryb a žádní koníci nebo jehly... natož třeba plži, chobotnice nebo aspoň sépie. Celkově to na mě působilo dojmem, že výběr osazenstva byl proveden s ohledem na nenáročnost chovu a jako bonus je tam pár zajímavostí, kterým ale nebyl poskytnutý dostatečný prostor, aby vynikly. Sladkovodní rejnok (ano, v expozici je i několik málo sladkovodních akvárií) je v malém akváriu, sám, a působí dost skleslým dojmem. Ostatní ryby jsou zatím dost malých rozměrů, uvidíme, jak se budou akvária dále vyvíjet. Ryby ale vypadají zdravě a akvária jsou pěkně udržovaná.

Škoda toho, že dekorace v akváriu je někdy dost chudá - modré pozadí se mně osobně moc nelíbí, je-li doplněno jen několika kameny na písečném dně, pak nádrž nepůsobí vůbec přirozeně. A ještě poslední kritická poznámka - u každého akvária jsou informační tabule, ale jejich obsah mi nepřipadá zrovna kvalitní (viz úplně poslední fotografie z reportáže). Jen několik málo vět, většinou k výskytu druhu a jeho potravě v moři i v zajetí, plus anglická verze. Bohužel v textu jsou občas chyby, tabule nejsou vždy dobře čitelné (písmenka mizící na okraji tabule, špatné osvětlení) a hlavně jsou k dispozici jen k některým druhům. Takže pokud vás zaujme nějaká ryba, je docela běžné, že ani nezjistíte její jméno :-(

Dost kritiky, návštěva Mořského světa je i tak velký zážitek. Mně uchvátily hlavně želvy, pěkné jsou i hvězdice, několik druhů klaunů dovádějících se sasankami, různí čtverzubci a barakudy (ty by ve větším hejnu a hlavně ve větším prostoru musely působit fantasticky). Určitě se na výstavu půjdu zase někdy podívat.

Podívejte se i na oficiální webové stránky Mořského světa

Pokračovat na 2. část

© 2005 Markéta Rejlková