Čtverzubci (tetraodoni) se těší stále stoupající oblibě. Bohužel většina jich končí v rukách akvaristů, kteří jsou nedostatečně informováni o specifikách jejich chovu... a ryby na to doplácí. V češtině nejsou na internetu dostupné téměř žádné informace; rozhodla jsem se tedy připravit tuto stránku s využitím některých z níže uvedených odkazů a vlastních zkušeností.
Předesílám dvě upozornění: čtverzubci jsou náročné ryby a nepatří do rukou začátečníka; jednotlivé druhy se mohou významně lišit vlastnostmi i nároky - co vyhovuje jednomu, může druhého zabít. Před jejich koupí prostudujte další prameny.

Čeleď Tetraodontidae
Čtverzubci jsou rozšíření zejména v teplých mořích (Atlantický oceán a Indo-Pacifický region), několik zástupců je brakických a velmi malá část žije v sladkých vodách.
Příslušníci této čeledi se vyznačují zaobleným tělem, holým (bez šupin) nebo s roztroušenými drobnými bodlinami. Tyto bodliny mají tři špičky, v klidu jsou přitisknuté k tělu a směřují dozadu. Známá je jejich schopnost nafouknout se – k tomu slouží rozšířitelná část žaludku, do které naberou vodu nebo vzduch. Přitom dojde i ke vztyčení bodlin a čtverzubec tak působí mnohem větší; nabranou vodu dokáže vyprsknout směrem k nepříteli. Čtverzubcům nafukování umožňuje i fakt, že nemají žebra.
Zuby jsou srostlé a tvoří silné pláty, používané k drcení schránek měkkýšů. Tyto pláty trochu vyčnívají a připomínají krátký zobák. Mezi zuby na pravé a levé straně obou čelistí je mezera, takže zuby jsou zdánlivě čtyři (odtud název čeledi).
Žaberní otvory jsou štěrbinovité. Oči čtverzubců se pohybují nezávisle na sobě.
Břišní ploutve čtverzubcům chybí. Prsní ploutve jsou používány jako výkonný motor, někdy spolu s anální a hřbetní ploutví, které jsou posunuty hodně dozadu. Ocasní ploutev spolu s ocasním nástavcem jsou používány jen jako kormidlo. Čtverzubci jakoby klouzají vodou a jsou velmi obratní. Dokáží i couvat a provést otočku na místě.
V tkáních některých druhů je obsažen smrtelně jedovatý alkaloid tetrodotoxin – byl nalezen v pohlavních orgánech, v játrech, ve střevech a kůži a jeho koncentrace se mění v závislosti na reprodukčním cyklu, těsně před třením dosahuje maxima. V Japonsku je konzumace těchto ryb velmi populární a specializovaní „fugu“ kuchaři dokáží jedovaté části odstranit, nicméně údajně tu ročně dochází asi k dvaceti úmrtím v důsledku nedokonalé přípravy – což představuje více než tři pětiny ohlášených případů otrav tetrodotoxinem.

Nejběžnějšími zástupci v akváriích jsou druhy rodu Tetraodon pocházející z Afriky a jižní Asie: například sladkovodní T. schoutedeni, T. miurus, T. mbu a brakičtí T. fluviatilis, T. biocellatus, T. cutcutia, T. leiurus. Jedná se o okouzlující, dlouhověké a inteligentní ryby, jejich chov ale není snadný. Kromě afrických sladkovodních druhů, které si potrpí spíše na měkčí vodu, preferují čtverzubci vodu s vyšší tvrdostí, slabě alkalickou nebo i brakickou, dobře prokysličenou. Jsou to vesměs teritoriální druhy, kousaví k ostatním příslušníkům svého druhu i k jiným spoluobyvatelům akvária. Kombinovat je s jinými druhy ryb se nedoporučuje, v případě některých druhů je dokonce nutné samostatné akvárium pro každého jedince. Jsou vyloženě masožraví, konzumují nejčastěji měkkýše, drobné korýše a larvy hmyzu. Kromě nítěnek a patentek by měli pravidelnou součást jejich stravy tvořit i šneci, protože těmto rybám neustále rostou zuby a nemají-li si je čím obrušovat, mohou jim přerostlé zuby nakonec úplně znemožnit příjem potravy. V tom případě buď ryba zemře hlady, nebo je možné zuby zkrátit – to si ale vyžaduje značnou dávku zručnosti a opatrnosti. Čtverzubci také často polykají zrnka písku, zdá se, že jim to pomáhá při trávení.

Několik druhů se podařilo úspěšně rozmnožit v zajetí. Třou se buď na kameny, do jemnolistých rostlin nebo ve volné vodě. O jikry se starají samci, méně často jejich péče pokračuje i po vykulení potěru, který přenášejí na bezpečná místa a chrání proti predátorům.

Pro chov čtverzubců platí několik základních doporučení:


Článek o krmení čtverzubců najdete na samostatné stránce.


Nejdůležitější odkazy:

Ian West´s Pufferfish.co.uk  
Puffernet  
Aquaristik Kugelfich  
L´univers des Tétraodon  
Freshwater to Brackish Puffers  
Puffer Fish Lair  
Chunkypuff  
Pufferfish Mailing List  
www.tetraodon.net  
Ren´s Aquarium - Dwarf Puffer Page  

© 2005 Markéta Rejlková